Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kościołach ubyło wiernych w Łodzi i województwie łódzkim. Wyniki badań ISKK frekwencji na mszach św. nie zaskakują

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wierni na pasterce w 2021 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Obowiązywały wówczas maseczki
Wierni na pasterce w 2021 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Obowiązywały wówczas maseczki Marek Obszarny
Dużo mniej wiernych w kościołach diecezji łódzkiej. To jeszcze dane z czasów pandemii, ale wiadomo już, że zmieniła ona zachowania wiernych.

Frekwencja na mszach św. w 2021 roku. Pierwsze badanie po wybuchu pandemii

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podał w piątek najnowsze dane o praktykach religijnych polskich katolików. To wyniki pierwszych badań po przerwie spowodowanej pandemią. W niedzielę 26 września 2021 r. księża i ministranci policzyli osoby wchodzące na niedzielne msze św. oraz przystępujące do komunii. Przyrównali je do liczby swoich parafian, którzy zobowiązani są do uczestnictwa w nabożeństwach.

Wiadomo było, że wyniki nie będą do końca wiarygodne. We wrześniu 2021 w kościołach mogła być zajmowana tylko połowa miejsc, reszta była dla osób zaszczepionych. Obowiązywały maseczki, wierni nadal obawiali się koronawirusa.

W 2021 roku mniej wiernych w kościołach, mniej przystępowało do komunii

Bardzo niska frekwencja nikogo więc nie zaskoczyła. W diecezji łódzkiej na mszach św. było tylko 17,2 proc. wiernych podczas gdy w 2019 r było to 23,6 proc. Pod względem frekwencji diecezja łódzka pozostała na drugim od końca miejscu w kraju, znów wyprzedzając jedynie diecezję szczecińsko-kamieńską. Także w innych diecezjach regionu w 2021 roku było znacznie mniej wiernych niż dwa lata wcześniej: w łowickiej 22,2 proc. (spadek z 30) w radomskiej 31,7 proc. (spadek z 40), częstochowskiej 24,7 (spadek z 33,3) , kaliskiej 31,9 proc. (spadek z 42,3) , włocławskiej 24,6 (spadek z 32,9.). Frekwencja spadła w całym kraju, wyniosła 28,3 proc. w porównaniu do 36,6 proc. przed pandemią.

Mniej wiernych przystępowało też do komunii św. W diecezji łódzkiej tzw. wskaźnik communicantes wyniósł 8,8 proc., spadając z 11,2 proc. w roku 2019. W diecezji częstochowskiej wyniósł on 10,6 proc. (spadek z 14,5), w kaliskiej 14,7 proc. (spadek z 19,6), w łowickiej 11,1 proc. (spadek z 14,8) w radomskiej 14,2 proc. (spadek z 17,5) we włocławskiej 10,7 proc. (spadek z 14)

Miarodajne wyniki poznamy za rok. Ale już widać, że pandemia wpłynęła na życie religijne mieszkańców regionu.

Ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy łódzkiej kurii podkreśla, że jej wpływ nie jest jednoznaczny. Są bowiem nieliczne parafie, w których księża zauważyli tąpnięcie liczby wiernych.

- Z drugiej strony po kolędzie przyjmują nas teraz osoby, które tego wcześniej nie robiły. Pandemia wymusiła zastanowienie się, że życie jest kruche i choroba zabiera, odejście kogoś bliskiego spowodowało, że inaczej patrzymy na naszą codzienność – mówi ks. Kłys.

Proboszczowie zauważyli też, że wielu starszych parafian w czasie pandemii zmarło.

ISKK podał też inne dane. Na przykład w roku szkolnym 2021/22 spadła liczba uczniów chodzących na religię, np. w diecezji łódzkiej było to 70,8 proc, dwa lata wcześniej 76,2 proc. Jednocześnie widać, że w 2021 r. część wiernych zaczęła „nadrabiać” zaległości w sakramentach, było więc więcej Pierwszych Komunii Świętych i bierzmowań, a w diecezji łowickiej liczba ślubów wzrosła prawie dwukrotnie – z 1,6 w roku 2000 do 2,8 tys. rok później.
Niezależnie od pandemii problem laicyzacji martwi abp. Grzegorza Rysia. Mówił o tym podczas niedawnej mszy św. przy grobie Jana Pawła II w Rzymie. Przywołał radę papieża Franciszka, który jako odpowiedź na laicyzację Polski polecił mu „bliskość i świadectwo”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto