Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W 73. rocznicę Powstania Warszawskiego sieradzanie złożyli kwiaty na grobie księdza Leśniewskiego

Paweł Gołąb
Sieradzanie już uczcili 73. rocznicę Powstania Warszawskiego. Z okazji obchodów złożyli kwiaty na grobie jednego z uczestników niepodległościowego zrywu stolicy, księdza infułata Apolinarego Leśniewskiego pochowanego na cmentarzu parafialnym w Sieradzu.

- W ten sposób staramy się uczcić wszystkich uczestników Powstania Warszawskiego. Tych pochowanych na sieradzkim cmentarzu jak i tych wszystkich, którzy zginęli wówczas w Warszawie – _podkreśla Stanisława Ucińska-Piaszczyk, prezes zarządu Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego _„Grota” w Sieradzu, który zaprosił sieradzan na uroczystość.
Jak przypomina sieradzki regionalista Jan Pietrzak- Ksiądz Apolinary Leśniewski w okresie Powstania Warszawskiego pełnił funkcję kapelana Armii Krajowej w stopniu majora i o pseudonimie Maron, co było nawiązaniem do nazwiska rodowego jego matki. To, że spotykamy się z tej okazji akurat przy tym grobie, nie jest więc przypadkiem. To właśnie Apolinary Leśniewski był inicjatorem powstania przepięknego obrazu Matki Boskiej autorstwa znanej warszawskiej malarki Ireny Pokrzywnickiej, przy którym odprawiał msze dla powstańców. Po klęsce walk ksiądz zdołał go zachować, a gdy po wojnie – z początkiem marca 1945 roku - został skierowany do objęcia parafii w Sieradzu, przywiózł właśnie tutaj.
Obraz ksiądz infułat ukrył za ołtarzem w farze, wystawiając go tylko na chwilę, każdego roku, w czasie mszy świętej w intencji bohaterów powstania w dniu 1 sierpnia. – Na szczęście bezpiece – mimo nawet tego, że ksiądz został aresztowany za to, iż nie doniósł o konspiracyjnej organizacji sieradzkiej młodzieży „Katyń” - nie udało się go odnaleźć i tak był przechowywany do początku lat 60. Potem obraz został przekazany prymasowi Wyszyńskiemu, a parę lat temu został oddany w depozyt do Muzeum Powstania Warszawskiego – opowiada Jan Pietrzak przypominając, że na sieradzkim cmentarzu znaleźć można około 10 mogił uczestników Powstania Warszawskiego.
- Sieradz z Powstaniem Warszawskim jest związany niezwykle mocno – _podkreśla przewodniczący Rady Miejskiej w Sieradzu Mirosław Antoni Owczarek. – Sam wychowałem się przy ul. Powstańców Warszawy, gdzie z inicjatywy Jana Matusiaka powstał w latach 60-tych obelisk dedykowany Niezwyciężonemu Miastu Warszawie. Nie można było w tamtych czasach nazwać go wprost, ale każdy wiedział, że symbolizuje bohaterską walkę z 1944 roku. Co roku, choć było to zabronione, zapalaliśmy tam w dniu rocznicy znicze._
Pozostała część obchodów to uroczystość pod wspomnianym pomnikiem oraz koncert w Teatrze Miejskim. Szczegóły w linkach poniżej:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto