Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W 71. rocznicę Powstania Warszawskiego sieradzanie złożyli kwiaty na grobie księdza Leśniewskiego

Paweł Gołąb
W 71. rocznicę Powstania Warszawskiego sieradzanie złożyli kwiaty na grobie księdza Leśniewskiego
W 71. rocznicę Powstania Warszawskiego sieradzanie złożyli kwiaty na grobie księdza Leśniewskiego Fot. Paweł Gołąb
Sieradzanie już uczcili 71. rocznicę Powstania Warszawskiego. Z okazji obchodów złożyli kwiaty na grobie jednego z uczestników niepodległościowego zrywu stolicy księdza infułata Apolinarego Leśniewskiego pochowanego na cmentarzu parafialnym w Sieradzu.

Sieradzanie odznaczyli się mocno w powstaniu. Czemu to Apolinary Leśniewski stał się tą postacią, która jest uznawana za symbol ich udziału w tym wydarzeniu? - Był uczestnikiem powstania jako kapelan Armii Krajowej pod pseudonimem Maron, a pod II wojnie światowej żyjąc, mieszkając i pracując w parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Sieradzu angażował się na rzecz społeczności naszego miasta. Był związany z młodzieżą, która uczestniczyła w konspiracji antykomunistycznej, za co był też prześladowany. Jego wielki wkład w życie Sieradza powoduje, że spotykamy się właśnie przy jego mogile, by oddać hołd wszystkim uczestnikom powstania – podkreśla Stanisława Ucińska-Piaszczyk, prezes zarządu Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Sieradzu, który zaprosił sieradzan na uroczystość.
Apolinary Leśniewski – jak przypominają organizatorzy spotkania - jako wizytator szkół w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z momentem wybuchu wojny zgłosił się do dyspozycji Biskupa Polowego WP Józefa Feliksa Gawliny, który mianował go kapelanem wojskowym i skierował do pełnienia posługi duszpasterskiej najpierw na Okęciu, a następnie w szpitalach przy ul. Lwowskiej i w Łazienkach. - Po kapitulacji Warszawy ks. Leśniewski przechodzi do aktywnej działalności w konspiracji, przyjmując pseudonim Józef Maron (od nazwiska rodowego matki). Gdy wybucha Powstanie Warszawskie, zostaje mianowany, w stopniu kapitana, kapelanem Armii Krajowej na okręg Warszawa – Śródmieście. 16 września 1944 roku otrzymuje awans na stopień majora. Płomienne kazania księdza Leśniewskiego dodawały powstańcom otuchy, zagrzewając ich do dalszej walki. Po upadku Powstania Warszawskiego ksiądz Apolinary Leśniewski zostaje skierowany do objęcia parafii w Sieradzu. Obejmuje ją 10 marca 1945 roku. Z Warszawy przywozi ze sobą obraz Matki Boskiej autorstwa Ireny Pokrzywnickiej, przy którym odprawiał msze dla powstańców. Ukrywa go za ołtarzem w farze, wystawiając go tylko na chwilę, każdego roku, w czasie mszy świętej w intencji bohaterów powstania w dniu 1 sierpnia.
Miłośnicy historii cieszą się, że Powstaniu Warszawskiemu wreszcie nadano należną rangę. Przewodnicząca klubu podkreśla w tym rolę zmarłego tragicznie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zainicjował powstanie Muzeum Powstania Warszawskiego. – To wzmocniło rangę rocznicy, która przypomina o pokoleniu Polaków wychowanych na mocnych podstawach patriotycznych. Oni byli gotowi umierać za Polskę i do dziś twierdzą, że gdyby wszystko się powtórzyło, włączyliby się do walki bez względu na konsekwencje.

Rocznica Powstania Warszawskiego. W sobotę uroczystość pod pomnikiem

71. rocznica powstania zostanie uhonorowana także tradycyjną uroczystością organizowaną przez miasto pod pomnikiem dedykowanym Niezwyciężonemu Miastu Warszawie przy ul. Powstańców Warszawy. Obchody odbędą się w sobotę 1 sierpnia – początek o godz. 17.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto