Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urszulanki są w Sieradzu wiek cały. Czas na świętowanie ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Urszulanki są w Sieradzu wiek cały. Czas na świętowanie
Urszulanki są w Sieradzu wiek cały. Czas na świętowanie Fot. Dariusz Piekarczyk
Siostry urszulanki są obecne w Sieradzu od około 100 lat. Zajmują podominikański klasztor, gdzie w roku 1383 królem Polski ogłoszono świętą Jadwigę.

- W klasztorze jest obecnie 25 sióstr – mówi s. Anna Papierz, która od około dwóch lat jest przełożoną sieradzkiej wspólnoty, a od ćwierć wieku w zgromadzeniu. – Są one z różnych stron Polski. To ciekawa wspólnota, niestety i u nas widoczny jest spadek powołań. Ale jest nas obecnie w klasztorze więcej niż tych, które jako pierwsze urszulanki przybyły do Sieradza i wierzymy, że znów będzie nas więcej, aby pełnić posługę, którą zostawiła nam nasza Założycielka Święta Matka Urszula Ledóchowska. Najmłodsza z sióstr ma ponad 40 lat, najstarsza ponad 80. We wspólnocie są trzy siostry katechetki – dwie pracują w szkołach podstawowych, a jedna w II Liceum Ogólnokształcącym.

Siostry prowadzą też Dom Pomocy Społecznej dla osób z niepełnosprawnością. Siostry mają tam pod swoją opieką 35 osób oraz szóstkę dzieci z Ukrainy. Ponadto urszulanki prowadzą świetlicę Światełko Dzikuska przeznaczoną dla 25 dzieci od pierwszej do ósmej klasy. Jej głównym celem jest pomoc w nauce i wsparcie wychowawcze rodziców. Świetlica działa od około 30 lat. – Na terenie klasztornym uprawiamy także ogród, w którym króluje siostra Małgorzata - kontynuuje przełożona urszulańskiej wspólnoty. - Sieradzanie znają smak naszych pomidorów. Przygotowujemy również zioła i sadzonki.

W klasztorze, o czym nie wszyscy wiedzą, jest muzeum, w którym zgromadzone zostały między innymi starodruki, ornaty, naczynia liturgiczne z XVII i XVIII wieku, barokowe i renesansowe rzeźby oraz wyroby tkackie sióstr.

W ostatnich latach w zespole klasztornym trwały potężne prace renowacyjne, którymi kierowała siostra Alina Kulik, która jest kustoszem klasztoru. Odnowiono między innymi krużganki odsłaniając wiekowe freski. Ostatnio renowację przeszedł jeden z ołtarzy w świątyni. W najbliższych planach jest dokończenie remontu jednej z elewacji średniowiecznej ściany zabytkowej świątyni.

Główne uroczystości jubileuszowe zaplanowano na 2 października (w niedzielę). Będzie więc msza święta o godzinie 11 celebrowana przez biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, a potem klasztornymi krużgankami przejdzie procesja. Będzie można również nabyć album poświęcony stuletniej obecności urszulanek w Sieradzu. Zaplanowane są też okolicznościowe konferencje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto