Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upał - jak się zachować, żeby przetrwać?

Agnieszka Olejniczak
Upał - jak przetrwać
Upał - jak przetrwać naszemiasto.pl
Służby medyczne przestrzegają, że podczas upałów, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. Cierpieć mogą zwłaszcza dzieci, osoby starsze i chore. Oto kilka rad Głównego Inspektora Sanitarnego.

W mieszkaniu podczas upałów najlepiej otwierać okna w nocy i wcześnie rano, gdy na zewnątrz temperatura powietrza jest niższa, natomiast zamykać je oraz zasłanianiać zasłonami lub żaluzjami, również w klimatyzowanych pomieszczeniach, na pozostałą część dnia.

Podczas upału zalecane jest przebywanie w najchłodniejszych pomieszczeniach w domu, unikanie forsownego wysiłku fizycznego, wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów, w szczególności między godziną 10 a 15. Nigdy nie należy zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodach, nawet na chwilę.

Na słońcu należy stosować kosmetyki z wysokim filtrem UV.

By ochłodzić organizm, zalecane jest branie częstych, chłodnych pryszniców lub kąpieli oraz stosowanie chłodnych okładów na ciało, a także noszenie jasnych, lekkich, luźnych, bawełnianych lub lnianych ubrań oraz nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Obuwie powinno być lekkie i przewiewne.

Pić trzeba oczywiście dużo wody, jaka organizm traci podczas pocenia. Zaleca się unikanie spożywania napojów alkoholowych.

Potrawy na upał powinny być chłodne, lekko solone. jeść należy owoce i warzywa o wysokiej zawartości potasu - pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew.

Jeśli po sąsiedzku mieszkają osoby w podeszłym wieku, chore lub samotne - odwiedzaj je i w razie potrzeby udziel pomocy.

W przypadku wystąpienia objawów, takich jak: zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca lub stan podgorączkowy, należy natychmiast udać się do chłodnego miejsca, zwilżyć twarz, ręce i nogi, a następnie zwrócić się o pomoc do najbliższego punktu opieki medycznej.

Do osoby, która majaczy, ma drgawki, gorącą i suchą skórę, traci przytomność, niezwłocznie należy wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe.

Podczas oczekiwania na przybycie lekarza lub pogotowia należy przenieść osobę w chłodniejsze miejsce, ułożyć na plecach z nogami i miednicą uniesionymi wyżej niż tułów, obniżać temperaturę ciała poprzez przyłożenie zimnych okładów w okolice szyi, pach i pachwin, nieprzerwane wachlowanie, spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25-30 °C.
Nie należy podawać żadnych leków. Osobę, która straciła przytomność należy ułożyć na boku.

Szukając ochłody nad wodą, należy kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.

Od początku lipca w Polsce utonęło 147 osób. Do śmiertelnych wypadków dochodzi najczęściej na niestrzeżonych kąpieliskach, w rzekach, jeziorach i stawach. Poprzednia fala upałów na początku lipca przyniosła tragiczny bilans wypadków nad wodą: podczas weekendu 4-5 lipca utonęło 37 osób, z czego aż 26 w niedzielę 5 lipca. W miniony weekend utonęły 4 osoby.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto