- To kolekcja skamieniałych zwierząt i roślin często sprzed kilkuset milionów przekazana naszemu muzeum przez Kazimierza Łazarskiego – przedwojennego starostę sieradzkiego - mówi Piotr Gutbier, dyrektor sieradzkiej placówki muzealnej.- Eksponaty zostały zebrane w okolicach Sieradza oraz na Jurze Krakowsko – Wieluńskiej.Są wyjątkowe, podobnych nigdzie nie widziałem. Wystawa składa się z ponad 100 eksponatów, które stanowiły i stanowią własność Muzeum Okręgowego. Nowa muzealna ekspozycja to niezwykła opowieść o permskich, triasowych i jurajskich organizmach , które żyły w ubiegłych epokach geologicznych wiele setek milionów lat temu a ich szczątki zachowały się w postaci skamieniałości na obszarze naszego regionu. Początki naukowej paleontologii sięgają XVIII wieku, kiedy francuscy uczeni Leclerc i Buffon przekonywająco wykazali, że skamieniałości to szczątki organizmów kopalnych.Jest to praktycznie jedyna taka ekspozycja w województwie łódzkim udostępniona do oglądania.
Zbiory przechowywano w muzealnych skrzyniach przez ponad 80 lat. Trafiły do nas w pierwszej połowie XX wieku jako dary. Zachęcam gorąco do odwiedzania naszego muzeum, czynne są także inne wystawy, jak choćby obrazów sieradzanina Kasjana Farbisza oraz wycinanki ludowej twórczyń województwa łódzkiego z regionów rawskiego, opoczyńskiego, łowickiego i sieradzkiego.
Otwarcie wystawy uświetnił wykład doktora Marka Urbańskieg, kustosza Działu Archeologii i Paleontologii Muzeum Okręgowego w Sieradzu.
Unikalne zbiory paleontologiczne Muzeum w Sieradzu - otwarci...
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?