Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Umowy na dostawę wody - gminy w powiecie sieradzkim łamały prawo

Bożena Bilska-Smuś
Joanna Gauza, rzecznik konsumentów w Sieradzu, potwierdza prawo ludzi do odszkodowań
Joanna Gauza, rzecznik konsumentów w Sieradzu, potwierdza prawo ludzi do odszkodowań
Gminy Klonowa, Burzenin, Goszczanów, Wróblew i Złoczew stosowały praktyki monopolistyczne przy zawieraniu umów na dostarczenie wody. Wytknął to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, po czym wezwał do zmiany regulaminów.

Na czym polegało nadużycie pozycji dominującej przez gminy, zaopatrujące mieszkańców w wodę i odbierające ścieki? Narzucały odbiorcom uciążliwe i niekorzystne umowy, które jednocześnie przynosiły samorządom nieuzasadnione dochody.

- Zgodnie z klauzulą, stosowaną przez gminę Klonowa, nie ponosiła ona odpowiedzialności za przerwy w dostawie spowodowane na przykład brakiem wody na ujęciu czy przerwami w zasilaniu energetycznym urządzeń wodociągowych - podaje Agnieszka Majchrzak, z biura prasowego UOKiK w Warszawie. Gmina ustaliła też maksymalną wysokość odszkodowania, o które mógł się starać konsument.

Tymczasem samorząd musi w całości naprawiać szkodę, powstałą z powodu przerw w dostawie wody. Wynika z tego, że gmina postanowiła uniknąć odpowiedzialności nawet w przypadkach, za które zgodnie z przepisami musi ponosić konsekwencje.

Tak samo postąpił złoczewski Zakład Wodociągów i Kanalizacji, ustalając, że konsumenci mogą się starać maksymalnie o 10-procentowe obniżenie ceny, gdy ten dostarczał im wodę o złej jakości. To także skrytykował UOKiK.

W gminie Wróblew roznoszone są już mieszkańcom aneksy do umów, dotyczących dostarczania wody. Radni natychmiast zmienili zapisy, zakwestionowane przez UOKiK. - Do tej pory nie ponosiliśmy odpowiedzialności za nieprzewidziane awarie - potwierdza Jan Musiałczyk, wójt Wróblewa.- Teraz odbiorca wody ma prawo do odszkodowania, ale też będzie musiał udowodnić straty.

Urząd wszczął postępowanie antymonopolowe po informacji powiatowego rzecznika konsumentów w Sieradzu, że trafiły doń skargi odnośnie cen wody. - Rzecznik przekazał nam sprawozdanie, ale nie badał umów, którymi my się zajęliśmy - wyjaśnia Andrzej Kędzia z łódzkiej filii UOKiK. - Po ich analizie wystąpiliśmy do dostawców wody w gminach o zmianę zapisów, niekorzystnych dla mieszkańców.

* * * * *

Wysokie kary
Kto jest monopolistą? Przedsiębiorstwo ma pozycję dominującą, jeżeli jego udział w rynku na danym terenie przekracza 40 procent. Za stosowanie praktyk monopolistycznych UOKiK zakłada kary wysokości do 10 tys. euro za każdy dzień zwłoki w zmianie praktyk. W powiecie sieradzkim od kar odstąpił, argumentując, że miał do czynienia z niewielkimi przedsiębiorstwami, które zastosowały się do uwag.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto