Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To perły unijnych projektów

N
Główne unijne przystanki - Skierniewice
Główne unijne przystanki - Skierniewice fot. N
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, zabytkowy Piotrków Trybunalski, Pabianice dbające o rozwój pracowników i uczniów, rozkwitająca unijnymi środkami gmina Skierniewice i Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa - to tylko niektóre przystanki dwóch wycieczek "Szlakiem unijnych projektów", bardzo sprawnie zorganizowanych przez Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w dniach 21 i 28 sierpnia 2010.

Cel był turystyczno-poznawczy - odwiedzić można było kilka dużych miast, zwiedzić sporo zabytków, poznać firmy i instytucje znane większości jedynie ze słyszenia. Wszystkie je łączyło to, iż ich projekty były finansowane z funduszy europejskich.

Trasa wiodąca na południe rozpoczynała się od skrytego nieco przy ul. Gdańskiej Instytutu Włókiennictwa. Tu dr inż. Małgorzata Cieślak starała się odsłonić tajniki projektu "Funkcjonalne nano- i mikromateriały włókiennicze". Najbardziej przemawiającym do słuchaczy efektem było to, iż materiały powstające w zaciszu laboratorium będą bezpieczniejsze (np. bardziej ognioodporne) i poprawią nam jakość życia (bardziej przewiewne, lżejsze itp.).

Pabianice - jak przekonywali pracownicy Urzędu Miasta z prezydentem Zbigniewem Dychtą na czele - postawiły na doskonalenie pracy urzędników i ponadprogramowe informatyczne kształcenie uczniów z całego powiatu.

Piotrków Trybunalski od jego obecnie najpiękniejszej strony - odnowionych zabytków, można było podziwiać w czasie wędrówki "Traktem Wielu Kultur". Trakt na razie wiedzie m.in. obok odnowionego budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej, Wieży Ciśnień z nową elewacją i przebudowanej ulicy Dąbrowskiego. - A to dopiero początek - zapewniała Dorota Szymczak z Biura Inwestycji.

Pierwszym, nieodległym dla łodzian przystankiem na trasie wiodącej na wschód była rozpoczęta w tym tygodniu budowa Centrum Nauki i Sztuki Akademii Sztuk Pięknych. Nowe obiekty, jakie do czerwca 2012 roku (na EURO...?) wpiszą się plastycznie w istniejącą architekturę uczelni, pozwolą na utworzenie m.in. profesjonalnej, multimedialnej biblioteki oraz archiwum, których ASP obecnie tak bardzo brak.

W drodze do Skierniewic uczestników wycieczki unijnym szlakiem nieco wytrzęsło - ale taki był koszt przeprawy rozbudowywaną drogą wojewódzką nr 708 na odcinku Ozorków - Warszyce - Stryków - Niesułków wraz z realizacją obwodnicy miasta Stryków. Zrekompensowała to interesująca wizja przyszłej trasy roztoczona przez dyr. Zarządu Dróg Wojewódzkich - Mirosława Szychowskiego i rzecznika ZDW - Marcina Nowickiego.

Rezultatami realizacji projektów unijnych zasypała ciekawskich gmina Skierniewice. Wójt Dominik Moskwa nie mógł nachwalić się "unijnych" współpracowników i zaangażowanych w szkolenia i kursy mieszkańców.

Równie duże wrażenie zrobiła na wszystkich trwająca rewitalizacja terenów powojskowych w Skierniewicach. W budynkach, liczących 120 lat, koszar powstaje, wiele obiecująca studentom zainteresowanym uzyskaniem licencjatu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Docelowo ma kształcić 1.730 studentów na 8 kierunkach.

Ekologia, ekologia, ekologia - to hasło najczęściej powtarzało się w murach Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa i jego laboratoriach. Po teoretycznym przygotowaniu przez dr Lidię Sas-Paszt oraz dr Barbarę Michalczuk, dorodne jabłka, grusze i śliwy w ekologicznym sadzie w Dąbrowicach kusiły (bez udziału węża...) niczym Ewę w rajskim ogrodzie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto