Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To już 35 lat sieradzkiego MDK-u

Anna Sikora
Burze powoli odchodzą w niepamięć, Zespół Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu obchodził 35-lecie działalności przy współpracy ze starostwem powiatowym.

W poniedziałek rozpoczęły się oficjalne obchody jubileuszu Zespołu Placówek Wychowania Pozaszkolnego, często znanego mieszkańcom Sieradza jako Młodzieżowy Dom Kultury. Po dosyć emocjonującej końcówce 2015 i początku tego roku, dla placówki przyszedł czas na złapanie oddechu. Przypomnijmy, ZPWP, zgodnie z decyzją rady powiatu sieradzkiego, groziła likwidacja. Za tym projektem głosowało czternastu radnych, w znakomitej większości z PSL i SLD. Po wielu protestach rodziców wychowanków jak i lokalnej społeczności, to widmo likwidacji powoli się oddala.

Obchody jubileuszu odbyły się w sieradzkim teatrze. Władze ZPWP wraz z Łódzkim Domem Kultury przyjęły formę forum, na którym dyskutowano o roli kultury w życiu i rozwoju młodego człowieka. Wykłady wygłosili: Anna Wotlińska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Romuald Erenc z Sieradzkiego Centrum Kultury i Witold Izydorczyk z Pracowni Projektów Europejskich.
- Skupiliśmy się przy jubileuszu na tym, jak ważna jest działalność pozaszkolna, rozwój dziecka pod względem czy sportowym czy artystycznym – mówi Izabela Sufleta, dyrektorka placówki. - Chcemy, żeby to zagadnienie było widoczne w Sieradzu i regionie. Zależy mi na tym, żeby w środowisku pojawiło się to zagadnienie. A jubileusz oczywiście to możliwość do integracji i możliwość do zaprezentowania się naszych wychowanków.
Początki instytucji sięgają 1981 roku, kiedy to w ówczesnej Szkole Podstawowej nr 2, powstało Ognisko Pracy Pozaszkolnej.
- Były koła naukowa, koła przedmiotowe, nauki o regionie i koła artystyczne - mówi Dorota Młynarczyk, wicedyrektorka ZPWP. - W roku szkolnym 80/81 mieliśmy prawie 1400 uczniów. Mieliśmy też koła językowe, pracownia kroju i szycia, modelarnia, która działała do 2011 roku. Każdy okrągły jubileusz to święto dla wychowanków. Jest to kolejna możliwość dla nich do zaprezentowania się. Największym jubileuszem i świętem placówki były jednak otwarcie nowego skrzydła placówki, w 1996 roku. Przybyły nam wówczas sale widowiskowe, pracownie wokalne i plastyczne, dwie sale tańca. W szkołach nie ma programów do indywidualnej pracy nad uzdolnionym uczniem, takie placówki jak my od tego jesteśmy.

We wrześniu 2009 Młodzieżowy Dom Kultury połączył się z Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym tworząc obecne ZPWP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto