Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te tulipany zakwitną najwcześniej i będą miały wiele kwiatów! Poznaj piękne tulipany turkiestańskie i tajniki ich uprawy

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Tulipany turkiestańskie mają po nawet po 12 kwiatów na jednej łodydze. Często zakwitają już w marcu.
Tulipany turkiestańskie mają po nawet po 12 kwiatów na jednej łodydze. Często zakwitają już w marcu. Katarzyna Laszczak
Tulipany to jedne z najbardziej popularnych, znanych i lubianych kwiatów. Warto jednak wiedzieć, że mają one sporo gatunków. Jednym z nich są bardzo oryginalne tulipany turkiestańskie, które zakwitają wyjątkowo wcześnie, a przy tym mają niewielkie wymagania. Sprawdź, jak wygląda tulipan turkiestański i jak go uprawiać w ogrodzie.

Spis treści

Tulipany znane i mniej znane

Tulipany należą do wyjątkowo popularnych kwiatów. Bezbłędnie rozpoznają je nawet ci, którzy zupełnie na roślinach się nie znają. Ale okazuje się, że i te kwiaty potrafią zaskoczyć. W ogrodach przeważnie uprawiamy tulipany, które są ozdobnymi mieszańcami, powstałymi przez lata starań ogrodników. Takie tulipany też kupujemy w kwiaciarniach. Mają one duże kwiaty, wyrastające pojedynczo na łodygach. I choć są w przeróżnych kolorach, a mogą mieć np. fantazyjnie pofałdowane płatki albo pełne kwiaty, to ogólny schemat jest ten sam.

Jednak tulipany mają znacznie więcej gatunków. Wśród nich są tzw. tulipany botaniczne, czyli gatunki, które występują w naturze i najczęściej rosną w regionie Morza Śródziemnego oraz w Azji (stamtąd pochodzą też przodkowie „naszych” tulipanów ogrodowych). Jednym z nich jest niezwykle wdzięczny tulipan turkiestański (Tulipa turkiestanica). Pochodzi on z Azji Środkowej, ale bardzo dobrze czuje się w polskich ogrodach. Warto zwrócić na niego uwagę, bo ma sporo zalet.

Jak wygląda tulipan turkiestański?

Największą ozdobą tulipana turkiestańskiego są oczywiście kwiaty. Mają one zaostrzone na końcach płatki, co sprawia, że kwiaty – gdy są w pełni rozwinięte – wyglądają jak gwiazdy. Płatków jest sześć, mają kremowy kolor, jednak u nasady są żółte, co tworzy złociste oczko pośrodku kwiatów. Zewnętrzna strona płatków miewa ciemne smugi. Ale najlepsze jest to, że nie wyrastają one pojedynczo, ale na jednej łodydze może być aż 12 kwiatów! Liście tulipanów turkiestańskich są wąskie, wydłużone i mają zielonoszare zabarwienie. Tulipany botaniczne są nieco drobniejsze od ogrodowych gatunków, bo dorastają do 20-30 cm wysokości, ale wyglądają pięknie.

Kiedy kwitnie tulipan turkiestański?

Poza mnogością kwiatów, zaletą tych tulipanów jest wczesny okres kwitnienia. Ich kwiaty często pojawiają się już w marcu i utrzymują w kwietniu. Dobrze znoszą załamania pogody – gdy temperatura spada lub brakuje słońca, kwiaty zamykają się.

W słoneczne dni płatki szeroko rozchylają, w zimne i pochmurne – zamykają. Chroni to kwiaty przed kaprysami pogody i przymrozkami.
W słoneczne dni płatki szeroko rozchylają, w zimne i pochmurne – zamykają. Chroni to kwiaty przed kaprysami pogody i przymrozkami. Katarzyna Laszczak

Jak uprawiać tulipany turkiestańskie?

Te kwiaty nie są szczególnie wymagające, ale pamiętajmy, by nie sadzić ich w mokrej, ciężkiej ziemi, ani kwaśnej. Najlepiej udają się w podłożu, które jest próchnicze i przepuszczalne. Miejsce dla nich warto przekopać z kompostem (kompostem warto je też zasilać). Lubią miejsca jasne, ale urosną też w półcieniu. Dobrze się czują pod drzewami i krzewami liściastymi, które zrzucają na zimę liście.

Kiedy i jak sadzić tulipany turkiestańskie?

Te tulipany, tak jak inne, sadzi się jesienią, we wrześniu i październiku. Ich cebulki są drobniejsze niż odmian ozdobnych. Należy je umieścić na głębokości równej 2-3 wysokości cebuli (spiczastym końcem do góry).

Co zrobić, gdy tulipany przekwitną?

Gdy tulipany turkiestańskie przekwitną, warto usunąć pozostałości kwiatów. Natomiast koniecznie pozostawmy liście, dopóki same nie zaschną, co stanie się na początku lata.

Czy tulipany turkiestańskie trzeba wykopywać?

Kolejną zaletą tych tulipanów turkiestańskich jest to, że dobrze kwitną pozostawione przez kilka lat w jednym miejscu i nie trzeba ich wykopywać co roku. Jeśli jednak zauważymy, że kwitnienie jest słabsze, wykopmy ich cebule (po tym, gdy zaschną liście), przetrzymajmy w suchym miejscu do jesieni i posadźmy ponownie. Temu, aby tulipany dłużej kwitły bez wykopywania służy nawożenie. Można stosować kompost lub nawóz dla kwiatów cebulowych, sprawdza się też obornik granulowany (owczy).

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Te tulipany zakwitną najwcześniej i będą miały wiele kwiatów! Poznaj piękne tulipany turkiestańskie i tajniki ich uprawy - RegioDom.pl

Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto