Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takiego Sieradza nie pamiętacie. Miasto i jego mieszkańcy w latach 60. Unikalne ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Takiego Sieradza nie pamiętacie. Miasto i jego mieszkańcy w latach 60
Takiego Sieradza nie pamiętacie. Miasto i jego mieszkańcy w latach 60 Archiwum Andrzeja Kałuziaka
Prezentujemy unikalne zdjęcia Sieradza z lat 60. Pochodzą one z archiwum mieszkańca naszego miasta Andrzeja Kałuziaka. Ich autorem jest jego nieżyjący już brat Janusz.

- Na jednej z fotografii mamy grupę młodzieży, a są to uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej, która mieściła się w poniemieckich drewnianych barakach na ulicy Zamkowej - mówi Andrzej Kałuziak. - To klasa o profilu elektrycznym, do której także chodziłem. Dziś po barakach nie ma śladu, w tym miejscu jest parking. Nasza szkoła mieściła się tam do 1966 roku. Po nas przyszło tam Liceum Medyczne.

Janusz kochał fotografię, był fotografem proboszcza fary księdza Apolinarego Leśniewskiego, późniejszego infułata - wspomina pan Andrzej. - Chodziłem z nim często do kościoła. Pan wie, choć miałem niecałe pięć lat, to porządkowałem nasz kościół. Nosiłem po jednej cegle, ale nosiłem. W czasie wojny w kolegiacie Niemcy składowisko materiałów różnorakich sobie urządzili.

Janusz Kałuziak był także pierwszym prezesem powojennego koła ministrantów przy farze. Do dziś zachował się zeszyt, z pożółkłymi kartkami, na których odczytać można nazwiska tych, którzy byli wówczas w liturgicznej służbie ołtarza. To kilkunastoletni wtedy chłopcy, Henryk Dudczak (Praga 19), Kazimierz Wieczorek (Wierzbowa 1), Ryszard Król (Rycerska 1), Jan Zasada (Kościuszki 21), Erazm Jakubowski (Podrzecze 14), Stanisław Gabryś (Dominikańska 8), Andrzej Filipowicz (Warszawska 14), Stanisław Zgórz (Olędry Duże 14), Ryszard Król (Rynek 18), Stanisław Płóciennik (Legionów 15), Tadeusz Przelazły (Zamkowa 8), Tadeusz Milczarek (Olędry Małe 14), Leon Adrian (Stodolniana 1), Tadeusz Suliński (Targowa 1), Marian Proszewski (Osiedle B2), Zdzisław Matusiak(Dominikańska 12). Na liście jest także Edward Adamkiewicz, nazywany Zatopkiem z Sieradza". To z tej racji, że biegał, prawie tak szybko, jak Czech Emila Zatopek, do dziś uważany za najlepszego lekkoatletę wszechczasów.

Takiego Sieradza nie pamiętacie. Miasto i jego mieszkańcy w latach 60

Takiego Sieradza nie pamiętacie. Miasto i jego mieszkańcy w ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto