Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztambuch Jana Pietrzaka. Unikalna księga tworzona przez sieradzkiego regionalistę

Paweł Gołąb
Sztambuch Jana Pietrzaka. Unikalna księga tworzona przez sieradzkiego regionalistę
Sztambuch Jana Pietrzaka. Unikalna księga tworzona przez sieradzkiego regionalistę Fot. Paweł Gołąb
Sieradzki regionalista Jan Pietrzak kultywuje tradycję gromadzenia wpisów od osób związanych z Sieradzem, którą zapoczątkował Jan Matusiak tworząc unikatową w skali kraju „Szkatułę Piórem Rzeźbioną”. Pamiątkowa księga, w której już z jego inicjatywy pozostawi ślad po zasłużonych dla miasta osób, to Sztambuch Sieradzki Jana Pietrzaka. W środę 10 czerwca w Spółdzielczym Domu Kultury nastąpi otwarcie wystawy poświęconej właśnie tej inicjatywie.

Od kiedy datuje się jego pasja dokumentowania? Jak przypomina Jan Pietrzak zaczęło się z końcem lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia od zachowania notki związanej z jego ukochanym lotnictwem. Z czasem zainteresowania się poszerzały i regionalista gromadzi wszelkiego rodzaju materiały związane nie tylko z Sieradzem, ale całym regionem sieradzkim. – Przybyłem do Sieradza w 1970 roku, bo zakochałem się w sieradzance. Potem zakochałem się w samym mieście i tak już zostało. Zbieram wszystko co się z nim wiąże, ale nigdy nie przypuszczałem, że to przyjmie taką formę. Wiedziałem oczywiście, że niezapomniany Jan Matusiak tworzy swoją niezwykłą księgę, z czasem byłem świadkiem, gdy zasłużone osoby się do niej wpisywały, a niektóre nawet trafiły tam z mojej inspiracji. Kiedy zmarł w 2007 roku – powiem szczerze – miałem cichą nadzieję, że padnie propozycja, bym kontynuował to wspaniałe dzieło, by przetrwało, takiej woli wtedy jednak nie było. Zdecydowano, że Szkatuła stanowi zamknięty rozdział, a szkoda, bo powstała kilkuletnia luka, której już niestety nie da się wypełnić – przypomina Jan Pietrzak, który pomysłu nie zaniechał i w końcu zaczął tworzyć swoją niezwykłą księgę, na którą składają się karty ze zdjęciem danej osoby i osobistym wpisem.
Oficjalnie Jan Pietrzak został namaszczony na kontynuatora dzieła Jana Matysiaka podczas obchodzonego w tym roku 20-lecia Fundacji Wspierania Kultury Miasta Sieradza, która zadbała po śmierci twórcy Szkatuły o zachowanie jego bogatych zbiorów.
Pomysł na Sztambuch – jak przypomina Jan Pietrzak - zrodził się w 2010 roku, gdy zaczął porządkować swoje zbiory. - Pierwszą kartę przygotowałem dla Józefa Umińskiego. Ostatni żołnierz 31. Pułku Strzelców Kaniowskich zmarł jednak w styczniu 2011 roku i już nie zdążył się wpisać, co tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że trzeba starać się o zachowanie pamięci o takich ludziach. W tej sytuacji pierwszego wpisu dokonała Bożenna Antoszczyk, etnografka i twórczyni pierwszego muzeum w Wojsławicach. To też symboliczne, bo Sztambuch traktuję trochę szerzej wychodząc poza Sieradz. Chcę upamiętnić zasłużonych dla całej Ziemi Sieradzkiej.
Zdobycie wpisu – jak przyznaje Jan Pietrzak – nie zawsze przychodzi łatwo. Choćby dlatego, że Sztambuch sięga także do postaci już nieżyjących i regionalista prosi wówczas o wpisy członków rodziny lub inne osoby z nimi związane. W imieniu pilota Stanisława Skarżyńskiego wpisał się jego syn – w tym przypadku regionalista wybrał się aż do Krakowa, by go spotkać. Karta naukowca Arego Szternfelda opatrzona została natomiast notką jednej z jego mieszkających za granicą córek. Tu trzeba było czekać na wizytę bliskich pioniera światowej kosmonautyki w jego rodzinnym mieście. - Wszyscy podchodzą do mojej inicjatywy bardzo życzliwie. Jeszcze nie było przypadku, żebym spotkał się z odmową – cieszy się Jan Pietrzak.
Regionalista nie wątpi, że Sieradz jest wart takich niezwykłych inicjatyw. – W dziejach Polski praktycznie nie ma takiego wydarzenia, w którym Sieradz i jego mieszkańcy nie odegrali znaczącej roli. Warto więc o tym przypominać, bo jest wiele postaci, które zostały niestety zapomniane.
Sieradzanie będą mogli z bliska przyjrzeć się niezwykłej księdze. O jej idei i zawartości mówić będzie wystawa „Sieradz i sieradzanie w Sztambuchu Jana Pietrzaka”, której otwarcie nastąpi w środę 10 czerwca w Spółdzielczym Domu Kultury w Sieradzu (al. Pokoju 11c). Otwarcie ekspozycji wyznaczono na godz. 17.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto