Szlakiem imprez i... funduszy unijnych

Artykuł sponsorowany
Dni Otwarte Funduszy Europejskich, zorganizowane z okazji 10-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej, obfitowały w liczne atrakcje, przygotowane z myślą o przedstawieniu dokonań minionej dekady w woj. łódzkim. Te dokonania - m.in. liczne inwestycje - to właśnie zasługa funduszy europejskich. Oto krótkie podsumowanie najciekawszych wydarzeń Dni Otwartych z całego regionu. Warto podkreślić, że wzięły w nich udział tysiące mieszkańców, którzy mogli w ten sposób zapoznać się z postępem, jaki przyniosło nam wstąpienie do Unii.

Bełchatów
Ponad pół tysiąca osób w ciągu pierwszych trzech dni długiego majowego weekendu odwiedziło ekspozycję PGE Giganty Mocy, która opowiada o produkcji prądu z węgla brunatnego, a także o historii bełchatowskiej kopalni i elektrowni. Nowoczesny obiekt, którego budowa kosztowała ponad 23 miliony zł prawie w połowie został sfinansowany z unijnych środków.

Dziś ma być jedną z największych atrakcji turystycznych nie tylko Bełchatowa, ale całego regionu.
Podczas spaceru po interaktywnym muzeum zwiedzający mogli poznać nie tylko dwa największe bełchatowskie zakłady. Wielką ciekawość wzbudziły sale poświęcone historii ziemi oraz... mamut, którego można było obejrzeć w różnych postaciach, m.in. w trójwymiarze i jako miniaturowy szkielet. Zwiedzający mogli także obejrzeć kości zwierzęcia sprzed milionów lat, które odnaleziono kilka lat temu w kopalni.

Otwarciu interaktywnego muzeum towarzyszyły liczne imprezy m.in. piknik naukowy, podczas którego można było poznać budowę i programowanie robota do prac w terenie.

Z kolei w Dniu Otwartym Funduszy Europejskich na placu Narutowicza stanęła biała kopuła z prezentacjami przygotowanymi przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Korzystając z technologicznych nowinek (w tym okularów 3D oraz interaktywnych narzędzi przekazu) bełchatowianie mogli odbyć podróż po inwestycjach w regionie zrealizowanych z funduszy europejskich. Szczególnym powodzeniem cieszyła się prezentacja term uniejowskich, sterowana dłońmi w powietrzu z wykorzystaniem kontrolera Leap Motion oraz symulator helikoptera ratunkowego.

Uniejów
Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Uniejowie to moc atrakcji, jakie przez dwa dni czekały na osoby, które po długim majowym weekendzie wybrały się w te okolice. W tych dniach warto było skorzystać z darmowych wejściówek na zamek, do kasztelu i zagrody młynarskiej, a także ze zniżek na baseny termalne.

Przy okazji można było wejść na zamkową wieżę w towarzystwie przewodnika, aby podziwiać panoramę coraz bardziej nowoczesnego miasta. Z kolei atrakcją Kasztelu Rycerskiego była sala tortur, gdzie łatwo wyobrazić sobie, co przeżywał nieszczęśnik zakuty w dyby lub rozciągnięty na łożu tortur.

A i to jeszcze nie koniec atrakcji. Na gości czekała również Zagroda Młynarska, gdzie w jednym z zabytkowych wiatraków zorganizowany został pokaz mielenia mąki. Zainteresowani mogli wziąć w nim bezpłatnie udział i dzięki temu sami poczuć się jak młynarze!

Dodatkową atrakcją była prezentacja projektów zrealizowanych w regionie łódzkim, przygotowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

Filharmonia Łódzka
6 maja wieczorem salę Filharmonii Łódzkiej wypełniły osoby, które chciały poznać kulisy budowy i działania organów barokowych - już zamontowanych - i organów romantycznych, które zabrzmieć mają na stulecie placówki. Na początek obejrzano filmy przedstawiające prace wykonywane przez organmistrzów oraz wnętrze organów barokowych, znajdujących się w sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej. Następnie ich działanie - posiłkując się przygotowanym przez siebie modelem organów - w barwnej opowieści zaprezentował organista Andrzej Sutowicz.
- Dowiedziałam się bardzo wielu ciekawych rzeczy - zapewniała Anka Nowik, jedna z młodszych uczestniczek prezentacji. - Na przykład tego, że organy zbudowane są aż z 15 gatunków drewna oraz co ma wpływ na ich brzmienie. Poza tym myślałam, że to, co widzimy na ścianie filharmonii, to już cały instrument, a tu słyszę, że piszczałki wypełnią cały tył sceny!

Głośne "Uuu…!" wywołała informacja, że nie będzie można posłuchać, jak brzmią już zamontowane organy. Na szczęście dyrektor naczelny FŁ Tomasz Bęben zaprosił gości na zaplanowaną kilkadziesiąt minut później próbę Krzysztofa Urbaniaka, który brał udział w przygotowaniu projektu budowy organów dla Filharmonii Łódzkiej i w inauguracyjnym koncercie.

Inowłódz
W czwartek 8 maja na zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu odbyło się spotkanie z pisarką prof. Krystyną Ratajską, autorką książek o Julianie Tuwimie, głośne czytanie wierszy tego znakomitego poety i konkurs wiedzy o Unii Europejskiej. Imprezie towarzyszyły wystawy prac artystów plastyków z Tomaszowa i Łodzi oraz dzieci i młodzieży z gminy Inowłódz.

W wielu imprezach i konkursach przygotowanych przez panie z Gminnego Centrum Kultury uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Inowłodzu z klas III-VI i z miejscowego przedszkola. - Często jesteśmy z młodzieżą na zamku przy okazji różnych imprez - mówi Monika Goska, wychowawczyni klasy III. - Wkrótce organizować tu będziemy podsumowanie realizowanego przez dzieci programu edukacji ekologicznej "O czym szumi las". Będą wystawy prac dzieci i konkursy.

Sieradz
9 maja, z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich, na sieradzkim Rynku przygotowano atrakcje dla dzieci. Były wielkie maskotki, gigantyczne klocki oraz zjeżdżalnie z basenem i piłeczkami. Szczudlarze rozdawali baloniki. Można było bezpłatnie posmakować waty cukrowej.

W Centrum Informacji Kulturalnej nastąpiła inauguracja gry planszowej Źródło, poświęconej rewitalizacji Sieradza. Dla mieszkańców przygotowano 150 bezpłatnych egzemplarzy. Odbył się też Turniej Miast, w którym wzięli udział uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Sieradzu i członkowie Stowarzyszenia Miłośników Gier Fabularnych z Rawy Mazowieckiej. Uczestnicy zagrali właśnie w... Źródło.

Łódź bajkowa
Najbardziej bajeczny projekt dofinansowany z Unii Europejskiej (w wysokości prawie 517 tys. zł) powstaje w Łodzi. To "Łódź Bajkowa" - propozycja rodzinnych spacerów śladami małych pomników, przedstawiających postacie z seriali i filmów dla dzieci Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for. W sobotę 10 maja z zaproszenia do wędrówki z przewodniczką Joanną Orzechowską skorzystało kilkanaście rodzin. Spotkali się przed skrytym za wystawową szybą Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Piotrkowskiej 87 - na czas remontu łódzkiego deptaka - pomnikiem Misia Uszatka.

Później z "wróżką" Joanną powędrowali w stronę stojącej u wejścia do ŁDK rzeźby bohaterów "Zaczarowanego ołówka" - Piotrka i jego pieska. Stamtąd blisko już było do "Plastusia" - lokatora parku im. Sienkiewicza, zapraszającego do pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 173 i na plac zabaw. Najwytrwalsi odwiedzili jeszcze Koty: Filemona i Bonifacego (Muzeum Kinematografii) oraz Wróbelka Ćwirka (Palmiarnia).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto