Mowa o Janie Chowańskim pseudonim „Tadek” (1917-1950). Jego notę identyfikacyjną odebrał mieszkający w Sieradzu bratanek Tadeusz Chowański, inicjator budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Sieradzu, który został odsłonięty w 2016 roku. Wraz z nim w Belwederze był Rafał Matysiak, wiceprezydent Sieradza.
Jan Chowański urodził się 24 czerwca 1917 roku w miejscowości Gozdeckie w powiecie sieradzkim. W czerwcu 1942 roku został wywieziony na roboty przymusowe w okolice Magdeburga. Po powrocie do kraju w czerwcu 1945 r. zajmował się prowadzeniem gospodarstwa. Wiosną 1947 roku wstąpił do oddziału swojego brata Antoniego Chowańskiego „Kuby”, podporządkowanego rozkazom Jana Małolepszego „Murata”, który stanął na czele tak zwanego III Komendy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Brał udział w wielu akcjach wymierzonych w funkcjonariuszy bezpieki i działaczy partyjnych oraz akcjach zaopatrzeniowych.
W styczniu 1948 roku został ranny w starciu z grupą operacyjną Urzędu Bezpieczeństwa. Po rekonwalescencji zamieszkał w powiecie średzkim, gdzie wykorzystując fałszywe dokumenty zatrudnił się w nadleśnictwie w Miękini. Zagrożony aresztowaniem, w maju 1949 roku wyjechał na Pomorze Zachodnie. Został aresztowany w lipcu tego roku przez funkcjonariuszy PUBP w Nowogardzie i przekazany do WUBP w Łodzi. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi z 7 stycznia 1950 r. Jan Chowański został skazany na karę śmierci, którą wykonano 19 maja 1950 r. w więzieniu przy ul. Kopernika w Łodzi.
Szczątki Jana Chowańskiego zostały odnalezione w grudniu 2021 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na cmentarzu komunalnym „Doły” przy ul. Smutnej w Łodzi.
- Ta sprawa nie dawała mi spokoju od wielu lat - mówi Tadeusz Chowański. - Podejrzewałem, że bratanek mógł zostać zamordowany na terenie siedziby byłego Urzędu Bezpieczeństwa w Sieradzu przy ulicy POW i tam też pochowany. Prowadzone przez IPN prace nie potwierdziły jednak tego. Na szczęście szczątki został odnalezione i zostaną godnie pochowane z udziałem kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Pogrzeb planuję w czerwcu.
Instytut Pamięci Narodowej prowadzi działania zmierzające do odnalezienia i identyfikacji ofiar reżimów totalitarnych oraz czystek etnicznych w ramach działalności Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej, we współpracy z Główną Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Lista nazwisk zidentyfikowanych dotychczas ofiar obejmuje nazwiska ponad 240 osób.
W wyniku działań Instytutu Pamięci Narodowej odnaleziono i podjęto szczątki ponad dwóch tysięcy osób. W regionie łódzkim Instytut Pamięci Narodowej zidentyfikował do tej pory 7 ofiar terroru komunistycznego, w tym 6 pochowanych w bezimiennych grobach na cmentarzu Doły w Łodzi i jedną na cmentarzu parafialnym w Wieluniu (spośród szczątków 8 osób).
Szczątki Żołnierza Wyklętego z naszego regionu odnalezione. ...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót