MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Strategia rozwoju ponadlokalnego bez udziału Wielunia. Decyzja burmistrza ograniczy możliwości rozwojowe gminy?

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Starostwo Powiatowe w Wieluniu
Starostwo Powiatowe w Wieluniu Zbigniew Rybczyński
Gmina Wieluń – jako jedyna gmina w powiecie - odmówiła udziału w przygotowaniu strategii rozwoju ponadlokalnego. Znajdą się w niej przedsięwzięcia obejmujące obszar więcej niż jednej gminy. Przyjęcie dokumentu ma zapewnić samorządom lepszą pozycję wyjściową w staraniach o dotacje zewnętrzne

Większe możliwości pozyskania dofinansowań na międzygminne projekty inwestycyjne – taka idea przyświeca opracowaniu strategii rozwoju ponadlokalnego na lata 2021-27. Z inicjatywą partnerstwa wyszedł starosta wieluński Marek Kieler z myślą nie tylko o zwiększeniu szans rozwojowych samorządów, ale też m.in. przedsiębiorstw. Dokument powstanie w ścisłym porozumieniu powiatu i dziewięciu gmin. Jedynym samorządem w powiecie, które odmówił udziału w przedsięwzięciu, jest Wieluń. Opracowaniem strategii zajmie się wyspecjalizowana w tym firma, a jej ostateczny kształt wyklaruje się w konsultacjach z samorządami, organizacjami pozarządowymi, czy podmiotami gospodarczymi.

Odmowa Wielunia budzi zdziwienie władz powiatowych. Przekonują, że w interesie każdej gminy jest udział w przedsięwzięciu, który otwiera dodatkowe możliwości inwestycyjne. W strategii zostaną wskazane projekty wykraczające poza obszar jednej gminy, które z samej swej istoty mają mieć większe szanse na dofinansowanie.

- Trudno uznać strategię jako pełną bez gminy Wieluń, która jest najbardziej infrastrukturalnie rozwinięta. Dziwnie to wygląda – ocenił przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Owczarek. - Jest sens w opracowywaniu szerszych strategii, bo można planować wspólne przedsięwzięcia, na które łatwiej jest pozyskać środki.

Jako przykład międzygminnego projektu Owczarek podaje budowę kanalizacji w gminie Pątnów, która zostanie wpięta w wieluńską sieć sanitarną. Z kolei wicestarosta Krzysztof Dziuba wskazuje na możliwości rozwoju lokalnej turystyki. Jego zdaniem w oparciu o strategię można byłoby się pokusić o dofinansowanie budowy ścieżki rowerowej nad Wartę, która biegłaby po terenach gmin Wieluń i Wierzchlas. Według Dziuby włodarze gmin, którzy przystąpili do inicjatywy, "wykazali się rozsądkiem".

Oficjalnym powodem odmowy ratusza jest opracowywanie własnego planu rozwoju. - W maju Gmina Wieluń przekazała do Starostwa Powiatowego odpowiedź, że nie przystąpi do opracowania wspólnej Strategii rozwoju ponadlokalnego ze względu na konieczność opracowania dokumentu będącego kontynuacją Strategii Gminy Wieluń 2025 – poinformował nas Radosław Urbaniak, kierownik biura burmistrza.

Analogiczną argumentację starosta usłyszał w bezpośrednich rozmowach z burmistrzem. Formalnie nie ma jednak przeszkód, aby pogodzić jedno z drugim - gmina może tworzyć własną strategię rozwojową i jednocześnie uczestniczyć w tworzeniu szerszego dokumentu. Oba plany powinny być jednak ze sobą spójne.

Początkowo przed wspólną strategią rozwoju wzbraniał się także Ostrówek. Jednak władze tej gminy zreflektowały się i w konsekwencji 10 września Rada Powiatu przegłosowała nową wersję uchwały – już tylko bez Wielunia.

- Ja zawsze jestem gotów do rozmów i jeżeli będzie przychylność pana burmistrza, to spotkamy się i porozmawiamy raz jeszcze na ten temat – stwierdził wówczas starosta Marek Kieler.

Relacje między władzami miasta i powiatu są jednak w kryzysie. Cieniem na współpracy położyła się sprawa finansowania trzech inwestycji na drogach, które ratusz przejął od starostwa – Szpitalnej, Krakowskiego Przedmieścia i POW. Strony ustalały, że roboty sfinansują po połowie, jednak wbrew oczekiwaniom burmistrza, powiat nie zabezpieczył na te zadania żadnych pieniędzy w tegorocznym budżecie.

O sprawę roszczeń ze strony miasta, która może znaleźć finał w sądzie, regularnie odpytuje starostów radny powiatowy Andrzej Stępień. Na sesji 10 września wicestarosta Krzysztof Dziuba zarzucił mu, że „współpracuje z burmistrzem przeciwko powiatowi”. Później zaś sugerował, żeby Stępień przekonał szefa ratusza, wykorzystując dobre relacje z nim, do włączenia Wielunia w prace nad strategią rozwoju ponadlokalnego.

- Niech pan złoży dymisję z funkcji wicestarosty, to ja wtedy wskażę osobę, która będzie potrafiła rozmawiać z panem burmistrzem. Co nie znaczy, że przy jakiejś okazji tego tematu nie poruszę – odparł Andrzej Stępień.

Koszty przygotowania strategii partnerzy pokryją w równym stopniu. Nie powinna to być kwota większa niż kilkanaście tysięcy dla jednego samorządu. Spośród gmin zostanie wybrany lider, który będzie pilotował postępy prac.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto