Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stara i nowa matura - komentuje Dr Sylwia Dęga-Frątczak

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Sylwia Dęga-Frątczak
Sylwia Dęga-Frątczak Fot. Dariusz Piekarczyk
Dr Sylwia Dęga-Frątczak, wicedyrektor Centrum Rozwoju Edukacji Woj. Łódzkiego w Sieradzu i jednocześnie nauczycielka języka polskiego w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. M. Dąbrowskiej w Sieradzu zabrała głos na temat tegorocznej matury. Oto jej komentarz.

"Bale studniówkowe w okolicznych powiatach już za nami, a to oznacza, że nadszedł czas systematycznych powtórek do egzaminu maturalnego. Tegoroczne maturzystki i maturzyści, oto propozycja systematycznych powtórek do tzw. egzaminu dojrzałości z języka polskiego, który czeka Was już za trzy miesiące. Czas rozpocząć wspomniane powtórki, aby nie zostawić wszystkiego na kwiecień, bo przecież obok obowiązkowego egzaminu z języka ojczystego, macie jeszcze inne przedmioty. Kochani, z nauczycielami ze swoich szkół ciągle jeszcze realizujecie bieżące tematy, kończycie literaturę wojny i okupacji, omawiacie współczesność literacką, piszecie rozprawki, uczycie się na sprawdziany, „walczycie” o dobre oceny. Pewnie zastanawiacie się w tym miejscu: „Powtórki? Nie mam na to czasu. Jeśli zacznę powtórki, to kiedy przeczytam zapowiedzianą lekturę, albo nauczę się do testu z obecnie omawianej epoki?”. Jako wieloletni nauczyciel w klasach maturalnych i członek zespołów egzaminacyjnych, zachęcam Was do rozpoczęcia powtórek. Odkładanie nauki na później oznacza jedno – chaos, brak usystematyzowania wiadomości, pobieżność i braki. Od teraz do końca kwietnia, w formie kilkunastu artykułów, poprowadzę Was przez zagadnienia literackie, językowe i kulturowe. Rozpoczniemy wspólną pracę, by nie zaskoczyły Was zestawy maturalne, nie przytłoczył Was stres, wreszcie, byście nie byli przerażeni i wystraszeni, ale pewni swoich umiejętności. Mam nadzieję, że dzięki wspólnym zmaganiom, dzielnie pokonacie tzw. „starą maturę” (uczniowie klas czwartych techników po gimnazjach) i „nową maturę” (uczniowie liceów po szkole podstawowej). Zaczynajmy! Skupcie się, nie marnujcie czasu, nie leżcie do południa w łóżkach, bierzcie się do pracy. Pamiętajcie, że w tym roku czaka Was także egzamin ustny, ale i w tym obszarze spróbuję Wam pomóc. Wierzę, ze dacie radę.

Nie lubicie nazw epok, wielu z Was je ciągle miesza. Z jednej strony denerwuje Was chronologia, ale bez niej byście zupełnie pobłądzili. Zaczniemy od powtórek zagadnień dotyczących antyku i średniowiecza, dalej renesans (odrodzenie) i barok. W marcu – oświecenie i romantyzm. W kwietniu – Młoda Polska i dwudziestolecie międzywojenne. I tyle powtórek, dotrzemy od bieżących zagadnień, których teraz musicie się uczyć systematycznie, bo nie będzie już na nie czasu. Niestety tak jest, bądźmy realistami… Nie będzie już czasu, dlatego jeśli teraz Państwo profesorowie proszą Was, byście nauczyli się, np. na temat Miłosza czy Szymborskiej, to macie to zrobić bez marudzenia i z ogromną dokładnością, bo uwierzcie, nie będzie już czasu na te zagadnienia na końcu kwietnia".

Dr Sylwia Dęga-Frątczak
wicedyrektor Centrum Rozwoju Edukacji
Woj. Łódzkiego w Sieradzu

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto