Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawa śmierci pacjenta sieradzkiego szpitala została umorzona przez prokuraturę. Druga strona złożyła zażalenie od tej decyzji

Redakcja
Krystyna Nowak nie kryje oburzenia. – Decyzja jest stronnicza i absolutnie skandaliczna.
Krystyna Nowak nie kryje oburzenia. – Decyzja jest stronnicza i absolutnie skandaliczna. Fot. Paweł Gołąb
Umorzeniem skończyło się śledztwo w sprawie śmierci sieradzanina, który po zasłabnięciu trafił do miejscowego szpitala, ale na raty. Prokuratura nie doszukała się w przyczynach zgonu ani zaniechania pogotowia, co podnosiła żona zmarłego, ani lekarskiego błędu, co także sprawdzano. Druga strona nie składa broni. Na decyzję śledczych złożyła zażalenie, które na dniach będzie rozpatrywane w sieradzkim sądzie.

Przypomnijmy, tragiczne zdarzenie, o którym mowa, miało miejsce pod koniec września 2017 roku. Zmarły sieradzanin to 65-letni Wiesław Nowak, który po nagłym zasłabnięciu trafił do szpitala, ale nie od razu. Jak na naszych łamach relacjonowała żona zmarłego Krystyna Nowak, przed północą jej mąż wywrócił się w przedpokoju i głową uderzył w panele. - Był nieprzytomny, postanowiłam więc natychmiast wezwać pogotowie. Usłyszałam w słuchawce, żeby męża położyć na bok, a karetka już jedzie.
Karetka faktycznie przybyła szybko, ale pan Wiesław nie trafił do szpitala, bo - jak relacjonowała sieradzanka – ratownicy wyczuli od niego alkohol. – Nie zaprzeczę, mąż był po piwie, bo je lubił. Ze dwa dziennie wypijał, wyzywałam go nawet z tego powodu, bo był po tylu chorobach. Ale to chyba nie powód, żeby mu nie udzielać pomocy? A tu usłyszałam, że go nie zabiorą, bo wypił. Przekonywałam, że jest przecież nieprzytomny, ale tylko krzyczeli, że to alkoholik. Pokłóciliśmy się, ale to nic nie dało. Zostawili go w domu.
Nieprzytomnego pana Wiesława pogotowie zabrało do szpitala dopiero w środku nocy po kolejnym wezwaniu żony. Nie udało się go odratować. Zmarł wczesnym popołudniem. Krystyna Nowak natychmiast złożyła zawiadomienie na policję, a sieradzka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci.
Prokuratura Okręgowa w Sieradzu opierając się na ustaleniach biegłych sądowych ostatecznie postanowiła o umorzeniu śledztwa „wobec braku znamion czynu zabronionego”. - Pokrzywdzony w trakcie pierwszej interwencji ratunkowej był przytomny i dodatkowo pod wpływem alkoholu, co wpłynęło na stan jego świadomości. Poza tym nie było jednoznacznych dowodów na to, że poszkodowany doznał urazu głowy właśnie w czasie upadku, nie było również widocznych zewnętrznych cech urazu głowy. Nie ma również dowodów na to, że w chwili pierwszej interwencji medycznej u pokrzywdzonego był krwiak lub inne zmiany pourazowe, które lekarz powinien zdiagnozować – czytamy w uzasadnieniu decyzji. - W niniejszej sprawie brak jest zatem podstaw do stwierdzenia, aby lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu dopuścili się nieprawidłowości w postępowaniu medycznym wobec pacjenta Wiesława Nowaka – skwitowała prokuratura przyjmując, że jego śmierć „nie była następstwem osób trzecich”. - Mając na uwadze ustalony stan faktyczny należy stwierdzić, że miała charakter chorobowy i nie jest następstwem zaniechań czy to umyślnych czy też nieumyślnych w procesie leczenia ze strony personelu medycznego szpitala.
Decyzja prokuratury została zaskarżona przez drugą stronę, która poprzez pełnomocnika wniosła zażalenie do sądu. Postanowieniu adwokat zarzucił „obrazę przepisów postępowania, która miała istotny wpływ na treść orzeczenia”. I wytknął „zaniechanie przeprowadzenia konfrontacji świadków, dokonanie stronniczej i wybiórczej oceny opinii biegłych, bezpodstawne oddalenie wniosku o dopuszczenie dowodu z opinii innego biegłego z zakresu neurochirurgii oraz pominięcie istotnej części materiału dowodowego w postaci zeznań pokrzywdzonej”. Zdaniem pełnomocnika doszło także do błędu w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia o umorzeniu, bo przyjęto, że były ku temu przesłanki w sytuacji, gdy zebrany materiał dowodowy nie dawał ku temu podstaw. – Umorzenie postępowania przygotowawczego w niniejszej sprawie jest zdecydowanie przedwczesne, oparte na materiale dowodowym ocenionym w sposób dowolny i wybiórczy, co budzi poważne wątpliwości albowiem materiał ten nie został zweryfikowany – czytamy w uzasadnieniu zażalenia.
Krystyna Nowak nie kryje oburzenia. – Decyzja jest stronnicza i absolutnie skandaliczna. Nie po to wzywałam karetkę pogotowia, by pozostawiono męża bez pomocy. Nie mogę pozwolić, by ta sprawa została zamieciona pod dywan.
Zażalenie będzie rozpatrywane w sieradzkim Sądzie Rejonowym w poniedziałek 25 lutego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto