Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sopot: Psycholog w szkole pomoże z problemami po izolacji społecznej. Specjaliści: Bardzo dobry ruch

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Sopot zapewni uczniom i nauczycielom wsparcie psychologiczne po powrocie do szkół
Sopot zapewni uczniom i nauczycielom wsparcie psychologiczne po powrocie do szkół Fot. Piotr Krzyżanowski / Polska Press Grupa
Sopot zapewni w swoich szkołach wsparcie psychologiczne uczniom i nauczycielom. Pierwsze zajęcia odbywają się już w Zespole Szkół Technicznych. Działania dotyczą problemów, które pojawiły się w trakcie pandemii oraz po powrocie dzieci i młodzieży do szkół. Psychologowie alarmują, że w wyniku izolacji społecznej stan psychiczny młodych się pogorszył.

Sopot zapewni uczniom i nauczycielom wsparcie psychologiczne po powrocie do szkół

Sopot we współpracy z uniwersytetem SWPS będzie zapewniać interwencyjne psychologiczne wsparcie uczniom i nauczycielom z ośmiu publicznych szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Przedsięwzięcie dotyczy problemów psychologicznych dzieci i młodzieży, które nasiliły się w czasie kryzysu związanego z pandemią COVID-19.

– Szkoła jest najlepszym miejscem, by już tu uczeń uzyskał wsparcie psychologiczne – mówi nam Aneta Krzemińska, specjalizująca się w psychologii klinicznej oraz dzieci i młodzieży, na co dzień pracująca również jako psycholog szkolny. – Jeśli z tego miejsca wychodzi taka inicjatywa, propagująca zdrowie psychiczne, dbanie o siebie, jeśli o tym się mówi, młodzież będzie wysyłać sygnały, że potrzebuje takiej pomocy.

Miasto, wspólnie z SWPS i sopocką Pracownią Badań Społecznych, przygotowało wcześniej diagnozę problemu. Wynika z niej, że bardzo duży odsetek młodzieży, w starszych grupach wiekowych nawet ok. 30 proc., ma obniżony nastrój po roku izolacji w pandemii. Dotyczy to także nauczycieli, którzy ciężko pracowali w trudnym, wymagającym czasie nauki zdalnej.

– Wiedzieliśmy już w czasie szczytu pandemii, że kondycja psychiczna będzie jednym z kluczowych problemów po powrocie do zajęć stacjonarnych w szkołach – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu, odpowiedzialna m.in. za sprawy edukacji. – Nie poprawianie ocen czy przygotowywanie do testów, ale właśnie zadbanie o relacje, o dobrostan psychiczny.

Niestety, pojawia się coraz więcej przypadków zaburzeń lękowych czy depresyjnych – alarmuje psycholog Aneta Krzemińska, która prowadzi też gabinet pomocy psychologicznej w Sopocie, gdzie trafia coraz więcej dzieci i młodzieży z problemami.

– Dzieci, przez to, że zostały wyrwane z tego środowiska, w którym były na co dzień, i musiały spędzać bardzo dużo czasu w domu, przed komputerem, nie miały kontaktu z rówieśnikami, to bardzo mocno się na nich odbiło, nie mogły się odnaleźć w tej rzeczywistości. Nasila się również lęk społeczny. Trzeba zwrócić uwagę na te dzieci, dla których sytuacja pandemiczna była paradoksalnie czymś dobrym. One nie musiały wychodzić do ludzi, dla nich pozostawanie w domu było sytuacją komfortową. Teraz, kiedy muszą się zmierzyć z powrotem, jest to dla nich szczególnie trudne, lęk społeczny może się nasilać – tłumaczy.

Przedsięwzięcie „Interwencyjna pomoc psychologiczna dla sopockich szkół” składać się będzie z:

  • zajęć w grupach prowadzonych przez przez studentów psychologii uniwersytetu SWPS,
  • indywidualnych konsultacji psychologicznych oferowanych przez pracowników i współpracowników Wydziału Psychologii SWPS.

Prowadzenie warsztatów przez studentów ma zwiększyć szansę na swobodny kontakt z ich uczestnikami. W szkołach przeprowadzone zostaną 73 2-godzinne spotkania w poszczególnych klasach. Do wyboru przez klasy są tematy zajęć:

  • „Jak dbać o siebie i swoją higienę psychiczną”,
  • „Wyrażanie swojego zdania”,
  • „Zarządzanie sobą w czasie”,
  • „Asertywność i stawianie granic”,
  • „Kiedy warto poprosić o pomoc? Psycholog też człowiek – ogólnodostępna pomoc psychologiczna”,
  • „Radzenie sobie ze stresem”.

240 godzin indywidualnych spotkań z psychologami przeznaczonych jest zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.

Umowę w sprawie prowadzenia zajęć i konsultacji podpisali: Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu Romana Kadzikowska-Wrzosek, dziekan Wydziału Psychologii SWPS w Sopocie, oraz Piotr Płocki, naczelnik wydziału oświaty urzędu miasta. Przedsięwzięcie potrwa do końca roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sopot: Psycholog w szkole pomoże z problemami po izolacji społecznej. Specjaliści: Bardzo dobry ruch - Dziennik Bałtycki

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto