Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Łodzi i w regionie. Wraz z sezonem grzewczym znów przekraczane są normy zanieczyszczeń. A WHO zaostrzyło wytyczne

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
W Łodzi i regionie rozpoczął się sezon smogowy. Znów przekraczane są normy. A pyły ze smogu są dużo groźniejsze niż jeszcze kilka lat temu sądzono. WHO właśnie zaostrzyła wytyczne. Miastom z Łódzkiego trudno będzie spełnić wyśrubowane normy.

CZYTAJ DALEJ>>>


.
W Łodzi i regionie rozpoczął się sezon smogowy. Znów przekraczane są normy. A pyły ze smogu są dużo groźniejsze niż jeszcze kilka lat temu sądzono. WHO właśnie zaostrzyła wytyczne. Miastom z Łódzkiego trudno będzie spełnić wyśrubowane normy. CZYTAJ DALEJ>>> . Paweł Dubiel
W Łodzi i regionie rozpoczął się sezon smogowy. Znów przekraczane są normy. A pyły ze smogu są dużo groźniejsze niż jeszcze kilka lat temu sądzono. WHO właśnie zaostrzyła wytyczne. Miastom z Łódzkiego trudno będzie spełnić wyśrubowane normy.

Przekroczone normy pyłów. Wraz z sezonem grzewczym do Łodzi i regionu wrócił smog

Niezbyt przyjemnie zakończył się w sobotę wieczorny spacer po lesie Łagiewnickim dla pani Joanny z Łodzi. Wraz z przyjacielem postanowiła odetchnąć świeżym powietrzem. - W lesie było wspaniale, ale w powrotnej drodze wpadliśmy w chmurę smogu na ulicy Wycieczkowej. Trudno było oddychać, cały urok spaceru prysł – opowiada.

Podobne odczucia mają inni mieszkańcy Łodzi i sąsiednich miejscowości. Na dym w powietrzu w ostatnich dniach skarżyli się też m.in. mieszkańcy centrum Łodzi i Zgierza. Smog notują też na bieżąco czujniki Airly. W Tomaszowie Mazowieckim pod koniec września odnotowały siedmiokrotne przekroczenie normy najgroźniejszego, drobnego pyłu PM 2,5. W niedzielę w Zgierzu i Rzgowie normy pyły przekroczone były ponad trzykrotnie. W Łodzi na ul. Pabianickiej- dwukrotnie.

Zadbaj o powietrze w swoim domu!

Smog bardziej śmiertelny niż myśleliśmy. WHO zaostrza normy

Tak jest co roku. Jednak niedawno okazało się, że problem jest jeszcze poważniejszy, niż się wydawało. Światowa Organizacja Zdrowia właśnie mocno zaostrzyła wytyczne dotyczące stężenia zanieczyszczeń. Okazuje się, że roczne stężenia pyłu PM 2,5 mają być niższe o połowę, pyłu PM 10 o jedną trzecią, a tlenków azotu aż cztery razy mniejsze.

To dlatego, że smog okazał się groźniejszy, niż sądzili naukowcy. Powoduje problemy układu oddechowego, krążenia i nowotwory. Są też badania, które potwierdzają rolę cząsteczek smogu w roznoszeniu takich chorób jak COVID-19. Smog jest też bardziej śmiertelny. Jeszcze kilka lat temu szacowano, że co roku w Polsce z powodu smogu umiera 45 tys. osób. Teraz szacuje się, że raczej 100 tys. To jedna czwarta wszystkich zgonów z czasów sprzed pandemii.

- To oznacza, że problem zanieczyszczenia powietrza jest dużo poważniejsz,y niż nam się wydawało – podkreśla Marek Kwiatkowski z inicjatywy Łódź Bez Smogu. Inicjatywa wyliczyła, że w ubiegłym roku wytyczne WHO dotyczące pyłu PM 2,5 były w Łodzi przekraczane około 100 dni. Według nowych norm przez 200 dni, czyli większość roku stan powietrza w Łodzi jest groźny dla zdrowia! Sytuacja jest porównywalna jak w cieszącym się złą opinią Krakowie!

Ze smogiem region łódzki walczy od kilku lat. Zgodnie z tzw. uchwałą smogową sejmiku województwa łódzkiego od 1 stycznia 2023 w Łódzkiem obowiązywać będzie zakaz używania najgorszych pieców w tym kóz, kopciuchów i starych pieców bezklasowych. Później za ich rozpalanie będzie groził mandat. W przyszłym roku trzeba więc je wymienić.

W Łodzi ma w tym pomóc duży program wymiany pieców. Zgodnie z zapowiedziami miasta w przyszłym roku budżet ma być dostosowany do liczby złożonych wniosków. We wcześniejszych latach miasto przeznaczało na ten cel 3 mln zł, w tym roku kwotę zwiększono do 4,5 mln zł. Wymieniono 5 tys. pieców.

Dotację można też uzyskać z rządowego programu Czyste Powietrze. W ubiegłym roku mieszańcy Łódzkiego złożyli do niego 13,3 tys. wniosków, najwięcej z Łodzi, Zduńskiej Woli, Tomaszowa Mazowieckiego, Sieradza, Pabianic, Zgierza i Łasku.

Czy to wystarczy? Marka Kwiatkowskiego cieszą inicjatywy, ale zwraca uwagę, że tylko w samej Łodzi do wymiany jest około 60 tys. kopciuchów. A zainteresowanie programami wymiany było do tej pory niewystarczające.

- Nie jesteśmy w stanie w ciągu kilku lat doprowadzić do tego, by jakość powietrza w Łodzi była bezpieczna i zdrowa dla mieszkańców – ocenia.

ŁÓDŹ. OddychaMY. Większa wymiana kopciuchów w Łodzi

Łódź zachęca mieszkańców do zgłoszenia się po dotację na wymianę pieców w roku 2022. Wnioski można będzie składać od stycznia do marca. Wysokość dotacji nie jest jeszcze znana. Do tej pory było 80 proc. i do 7 tys., w nowym roku warunki mają być nie gorsze. Jesienią planowana jest duża kampania promocyjna ŁÓDŹ OddychaMY, skierowana m.in. do łódzkich seniorów. Ambasadorami kampanii zostali Miss Polski Agata Wdowiak i Mister Ziemi Łódzkiej Konrad Witkowski. Infolinia programu to 42 272 66 22.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Smog w Łodzi i w regionie. Wraz z sezonem grzewczym znów przekraczane są normy zanieczyszczeń. A WHO zaostrzyło wytyczne - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto