Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieradzka policja podsumowała miniony rok. Co w statystykach może cieszyć, co martwić?

Paweł Gołąb
Sieradzka policja podsumowała miniony rok
Sieradzka policja podsumowała miniony rok Fot. Paweł Gołąb
Sieradzcy policjanci podsumowali miniony rok. Co wynika ze statystyk? Stan bezpieczeństwa generalnie patrząc utrzymuje się na tym samym poziomie, bo liczba przestępstw w ostatnich latach ani dramatycznie nie spada, ani nie rośnie.

Sieradzka policja podsumowała miniony rok. W 2013 roku, jak podaje Komenda Powiatowa Policji w Sieradzu, wszczęto 2.183 postępowania przygotowawcze, w wyniku których stwierdzono popełnienie 2.597 przestępstw. To właśnie ta ogólna liczba popełnionych zakazanych czynów wskazuje na stabilizację w tak rozumowanym bezpieczeństwie na terenie powiatu sieradzkiego. Ten wskaźnik utrzymuje się bowiem na podobnym poziomie jak w latach poprzednich. W 2012 roku potwierdzonych przestępstw było 2.696, a w 2011 roku – 2.625.
Z tej ogólnej liczby 58 proc. (1.510) przestępstw stanowiły te o charakterze kryminalnym, 17 proc. (453) – gospodarcze, a 20 proc (530) – drogowe. Do aresztu trafiły 952 osoby (w 2012 roku było ich 939). 602 (rok wcześniej 650) trafiły tam w celu wytrzeźwienia, 34 (26) zostały zatrzymane prewencyjno-porządkowo, 237 (182) stanowili sprawcy przestępstw, 72 (74) zatrzymani na polecenie sądu i prokuratury, a 7 (7) stanowili cudzoziemcy.
Co sieradzkich mundurowych w statystykach martwi? Wzrosła liczba kradzieży, co – jak argumentują policjanci - ma związek z budową ekspresowej trasy S8. Najbardziej niepokojąca jest jednak rosnąca liczba nieletnich wchodzących w konflikt z prawem w związku z łamaniem ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W minionym roku popełnili na terenie powiatu sieradzkiego 220 niedozwolonych takich czynów (łącznie wszystkich przestępstw z ich udziałem popełnionych przez 96 osób było 308).

Sieradzka policja podsumowała miniony rok. Jaka ocena?

- Obniża się niestety granica wieku i w konflikt z prawem w przestępczości narkotykowej wchodzą coraz młodsze osoby – przyznaje insp. Krzysztof Woskowski, komendant powiatowy policji w Sieradzu. – Musimy więc reagować szybciej, stąd apel do rodziców czy szkół o jeszcze lepszą współpracę z nami.
Ogólnie jednak, jak podkreśla komendant, miniony rok ocenić trzeba jako dobry. – W pewnych obszarach mieliśmy ograniczenie przestępczości dzięki dobrej pracy na przykład w zwalczaniu narkobiznesu. Niepokoi nas za to wzrost zdarzeń – wypadków i ofiar śmiertelnych - odnotowanych w ruchu drogowym. Mamy nadzieję, że po oddaniu do użytku ekspresowej trasy S8 to się zmieni, bo ruch w mieście, gdzie dochodzi do największej liczby takich incydentów, dzięki temu zmaleje.
Jak przekonuje pierwszy zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi do spraw kryminalnych insp. Dariusz Manowiecki podobne podsumowania są przydatne. – Pokazują pracę policji z całego roku. Warto spojrzeć w jakim miejscu jesteśmy. Gdzie pracujemy lepiej, a gdzie gorzej i co warto poprawić. W przypadku powiatu sieradzkiego cieszy rosnąca z roku na rok wykrywalność przestępstw, szczególnie tych uciążliwych społecznie oraz coraz lepszy kontakt funkcjonariuszy z mieszkańcami.
Podczas podsumowania rocznej pracy funkcjonariuszy KPP w Sieradzu nie skończyło się na statystykach. Mundurowi pożegnali czwórkę swoich kolegów, którzy przeszli na emeryturę. Ośmiu policjantom wręczono podziękowania za szczególnie dobre wyniki w kryminalnej czy prewencyjnej pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto