Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieradzanie współtworzyli ekspozycję w Muzeum Fabryka Wódki w Krakowie. Jedną z instalacji przygotowała Pracownia Alchemika ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Damian Kołtuniak (DazFoto)
Sieradzki akcent ma nowo powstałe w Krakowie Muzeum Fabryka Wódki. Jeden z fragmentów ekspozycji przygotowany został przez Michała Szymańskiego i jego Pracownię Alchemika działającą przy Bractwie Rycerskim Ziemi Sieradzkiej. Sieradzanin wraz z zespołem stworzył instalację pokazującą jak destylacja alkoholu odbywała się przed wiekami.

Muzeum Fabryka Wódki powstało w podziemiach dawnego krakowskiego Polmosu przy ul. Fabrycznej 13, w niszczejących od kilkunastu lat budynkach z inicjatywy firmy Inter-Bud. Pomysłodawcy znając Pracownię Alchemika i jej działalność zgłosili się do sieradzanina z propozycją współpracy. Michał Szymański nie miał wątpliwości, by wesprzeć projekt. - Pomysł zrodził się z szacunku dla historii tego miejsca, było to więc zachęcające. Szczególnie dla naszego projektu skupionego wokół badań historii przemysłu chemicznego, w tym destylacji, czyli jednego z podstawowych mechanizmów tworzenia alkoholu.

Jak przybliża Michał Szymański, wraz z zespołem na potrzeby krakowskiego muzeum zrekonstruował aparaturę gorzelniczą z końca XV wieku. - I to w największym z możliwych zakresie. Na instalację złożył się wielki alembik ceramiczny umieszczony na atrapie historycznego pieca wykonanego z gliny, a całość jest połączona z drewnianą beczką. Co dodatkowo cieszy, jest to jeden z pierwszych punktów zwiedzania tego muzeum – podkreśla sieradzanin wskazując, że instalacja, choć poglądowa może mieć użytkowy charakter.

Wystawa ma fachowy i przekrojowy charakter

Aparatura powstała siłami kilku osób związanych z regionem sieradzkim. Aparat destylacyjny wykonał garncarz Michał Kaleta, palenisko przygotował sieradzki grafik Tomasz Tworek, a elementy stolarskie powstały w zakładzie stolarskim Władysława Przybylaka. Czuwającemu nad całością Michałowi Szymańskiemu powierzono dodatkowo stworzenie tematycznych tekstów, które znalazły się na niemal 30 planszach w muzeum.

Michał Szymański podkreśla, że twórcy Muzeum Fabryka Wódki rzetelnie przygotowali całość wystawy. - Trzeba przyznać, że na tle innych muzeów dotyczących historii alkoholu w Polsce, mamy tutaj wyróżniający się program opracowany z fachowcami różnych dziedzin. Prawidłowo poprowadzona narracja prezentuje pełne spektrum zagadnień dziejów polskiego alkoholu. To nie są wyrwane z kontekstu ciekawostki dotyczące pojedynczych aspektów, lecz wiedza jest pokazana w sposób kompleksowy.

Pracownia Alchemika działa od 12 lat w powiązaniu z Bractwem Rycerskim Ziemi Sieradzkiej, powstałym z inicjatywy miłośników historii Średniowiecza już 17 lat temu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto