Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieradz w latach 50. Mieszkańcy miasta w archiwum Andrzeja Kałuziaka Niepublikowane ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Sieradzanie w archiwum Andrzeja Kałuziaka
Sieradzanie w archiwum Andrzeja Kałuziaka Archiwum Andrzeja Kałuziaka
Zdjęcia, które publikujemy pochodzą z archiwum sieradzanina Andrzeja Kałuziaka, a wykonał je jego nieżyjący brat Janusz, którego pasją była fotografia. Na zdjęciach, które pozostawił po sobie udokumentowane jest życie sieradzan w powojennym mieście.

Są to fotografie publikowane po raz pierwszy! Uwiecznieni są na nich mieszkańcy naszego miasta, także podczas letniego pobytu na letnisku w Rudzie.

Pan Andrzej mieszka do dziś w Sieradzu -

Dziadek mój Walenty Bednarek piwowarem był - opowiada. - Pracował w browarze Danielewicza. - Browar spółki Piotr Danielewicz i Syn zatrudniał, na początku XX wieku od 25 do 35 pracowników. Dyrektorem zarządzającym i jednocześnie kierownikiem był Kazimierz Waszkiewicz. Danielewiczowie przejęli browar, w roku 1908, od braci Trąbczyńskich, którzy zatrudniali około 30 ludzi. W guberni kaliskiej, byli wówczas drugim co do wielkości browarem. Danielewiczowie drugie miejsce utrzymywali ustępując jedynie browarowi Kazimierza Weigta z Kalisza. Za to około roku 1930 browar parowy, należący wówczas do Stanisława Danielewicza zajmował czołowe miejsce wśród zakładów przemysłu gorzelnianego. Kapitał zakładowy wynosił około 100 tys. zł. W browarze pracowało około 20 robotników. Największa była Państwowa Wytwórnia Wódek zarządzana wówczas przez Kazimierza Kościeja i zatrudniała, co najmniej, 80 pracowników. - Dziadka żoną była Marianna - kontynuuje Andrzej Kałuziak. - Jej dom rodzinny stał prawie na wprost dzisiejszych Trzech Krzyży. Jednym z ich dzieci był Stanisław, który z kolei ożenił się z Marią, z domu Bednarek. Jej rodzina pochodziła z Chojnego, Ślub wzięli, bodajże w roku 1924. Mama wspominała, że początkowo, każdej niedzieli, chodzili pieszo do Chojnego, aby odwiedzić jej rodziców. Zamieszkali za to w domu przy Krakowskim Przedmieściu 11. Ojciec miał niewielki zakład szewski. Proszę sobie wyobrazić, że jeszcze do dziś zostało część wyposażenia jego zakładu, jak choćby kopyto służące do formowania butów, maszyna, czy młotki szewskie.

Sieradzanie w archiwum Andrzeja Kałuziaka

Sieradz w latach 50. Mieszkańcy miasta w archiwum Andrzeja K...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto