Obchody 600-lecia bitwy pod Grunwaldem zbliżają się wielkimi krokami.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W przyszły weekend sieradzanie będą mogli podziwiać organizowane z tej okazji turnieje rycerskie i liczne pokazy, odnoszące się do tej epoki. Ale poczuć smak średniowiecza będzie można wcześniej, przed imprezą zakrojoną na szeroką skalę.

Pierwsza okazja to sesja grunwaldzka, która odbędzie się w piątek z inicjatywy Muzeum Okręgowego. Rozpocznie się o godz. 11 w sali obrad nr 113 starostwa, wykłady wygłoszą naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego. Opowiedzą o kampanii grunwaldzkiej, pospolitym ruszeniu sieradzkim w wojnie z Krzyżakami, kontrowersjach wokół chorągwi ziemskiej sieradzkiej oraz wizycie Władysława Jagiełły w Sieradzu. Program uzupełni muzealna prelekcja na temat pogrunwaldzkich pamiątek, zgromadzonych w Sieradzu.

Tego samego dnia muzeum zaprasza do swojej siedziby. W sali przy ul. Dominikańskiej 2 o godz. 17 otwarta będzie wystawa "Sieradzanie w kampanii grunwaldzkiej 1409 - 1411".

Piątek jest równocześnie ostatnim dniem, w którym przyjmowane są zapisy biegaczy do udziału w sieradzkiej sztafecie grunwaldzkiej. Jej uczestnicy pokonają trasę, wytyczoną szlakiem, którym przed wiekami sieradzcy rycerze podążali na miejsce słynnej bitwy. Wyruszą 14 lipca, a na mecie mają pojawić się 17 lipca. Zgłoszenia są przyjmowane w 15. Sieradzkiej Brygadzie Wsparcia Dowodzenia (tel. 826-15-39 i 826-11-84, e-mail brygsier@wp.pl) oraz Towarzystwie Przyjaciół Sieradza (nr tel. 826-31-10). Spotkanie organizacyjne zainteresowanych odbędzie się w piątek o godz. 18 w sali C starostwa.

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!