Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieradz pielgrzymuje po raz 400. na Jasną Górę!

Dariusz Piekarczyk
Pielgrzymka sieradzka jest jedną z najstarszych, o ile nie najstarszą  w Polsce
Pielgrzymka sieradzka jest jedną z najstarszych, o ile nie najstarszą w Polsce Dariusz Piekarczyk
W niedzielę, około godz. 8 wyruszy spod sieradzkiej kolegiaty 400. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Przyjmowane są jeszcze ostatnie zapisy chętnych w kancelarii parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych przy ul. Kolegiackiej 1.

Dotychczas zgłosiło się około 600 chętnych. Pielgrzymka sieradzka jest jedną z najstarszych, o ile nie najstarszą w Polsce. Do dziś nie zachowały się bowiem relacje ze wszystkich wędrówek na Jasną Górę. Pierwszy przekaz o sieradzkich pielgrzymach, zachowany zresztą w jasnogórskich archiwach, pochodzi z roku 1611.

Do naszych czasów nie zachowały się relacje pielgrzymkowe z XVII i XVIII wieku. Za to piękny opis powitania pielgrzymów zachował się z roku 1930. ''Ziemia Sieradzka'' pisała wówczas:

" Na spotkanie wyszła orkiestra sokola ok. 3 km za miasto oraz grono rowerzystów. W mieście natomiast, koło krzyża ''vis a vis'' przy ulicy Złoczewskiej wielka rzesza ludzi oczekiwała na powitanie swych krewnych lub znajomych. Procesja, która wyruszyła z Fary na czele z ks. pref. Czaplą, połączyła się z kompanią na rogatce Kaliskiej, gdzie cała kompania zmieniła się w majestatyczną procesję z mnóstwem feretronów i proporcy postępując wolno ul. Kościuszki, Rynek, Dominikańską do Fary sieradzkiej. Przy Farze powitał pielgrzymów oraz ks. Bronszewskiego i ks. pref. Bińkowskiego ks. Prałat Walery Pogorzelski. W kościele w podniosłych a gorących słowach przemówił ks. Prałat, a słowa jego wycisnęły łzy rozczulenia i miłości Bożej wśród zgromadzonych. Po udzieleniu błogosławieństwa przez ks. Prałata Pogorzelskiego pątnicy opuścili progi świątyni, udając się do swych domowych ognisk."

Sieradzanie pielgrzymowali na Jasną Górę nawet w roku 1939. Nie było zorganizowanych pielgrzymek w czasie okupacji hitlerowskiej. Jedna z najliczniejszych grup pątniczych wyruszyła z miasta nad Wartą w roku 1983 – liczyła około 2.000 osób! Pielgrzymka jest dla sieradzan szczególnym wydarzeniem.Tak na wyjście jak i na powitanie pątników oczekują rzesze mieszkańców prastarego miasta. Tradycją ostatnich lat jest żegnanie pielgrzymów przez zasłużonego dla miasta kapłana-seniora, dziekana diecezji sieradzkiej prałata Józef Frątczak. W tym roku odbędzie się pod hasłem „Bądźmy świadkami miłości”.

Powrót pątników do Sieradza zaplanowany jest 29 sierpnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto