Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieradz chce zachęcić właścicieli kamienic na starówce do remontów

Paweł Gołąb
Oblicze Rynku już się zmienia, kamienic jeszcze nie
Oblicze Rynku już się zmienia, kamienic jeszcze nie fot. Paweł Gołąb
Trwa rewitalizacja starej części Sieradza, ale jak zmusić właścicieli budynków, by chwycili za puszki z farbą i pomalowali elewację albo wymienili starą blachę na dachu na estetyczne dachówki?

Bez tego starówka nie odzyska blasku. Dlatego władze miasta postanowiły zachęcić kamieniczników. Będą oni mogli liczyć na zwolnienia w podatku od nieruchomości. Projekt uchwały w tej sprawie został poddany społecznym konsultacjom. Od środy jest dostępny w Internecie. Swoje ulepszenia zgłaszać może każdy.

Na czym polega propozycja urzędu? Właściciele kamienic skłonni do odnowienia budynków mogliby odzyskać nawet połowę poniesionych na to kosztów. Pieniądze byłyby zwracane nie w gotówce, a właśnie przez zwolnienia w podatku od nieruchomości przyznawane przez 5 kolejnych lat. - Jeżeli ktoś zrobi remont za 20 tysięcy złotych, to zrekompensujemy mu 10 tysięcy. Przez 5 lat wychodzi po 2 tysiące złotych na rok - przykładowo wylicza Jacek Przybyłek, wiceprezydent Sieradza.

Zwolnienia byłyby przyznawane w następnym roku po tym, w którym dokonano modernizacji budynku. Warunek jest jeden: remont musi być zrobiony do 2013 roku. Wsparcie dotyczy tylko tych prac, które poprawiają wygląd budynku od strony publicznej przestrzeni.

- By poprawa była widoczna dla wszystkich, a efekt prowadzonej przez miasto rewitalizacji większy - uzupełnia wiceprezydent. - Remont mógłby obejmować czyszczenie elewacji, wymianę tynków i dachu, docieplenie budynku, oświetlenie frontu obiektu.

Propozycja jest kierowana do właścicieli kamienic znajdujących się nie tylko w samym Rynku. Obejmuje także pozostałe ulice, tworzące starówkę miasta: Kościuszki (od Piłsudskiego do Krótkiej), Ogrodową, Krótką, Wodną, Sukienniczą, Kolegiacką, Podwale, Zamkową, Dominikańską, Szewską, Żabią, Warszawską, Warcką (od Warszawskiej do Żwirki i Wigury), Podrzecze, Podzamcze, Rybną, Rynek Praski, Stawową, Wschodnią i Wąską. Projekt uchwały, zanim zostanie przedstawiony do akceptacji radnym, został poddany społecznym konsultacjom. Od środy znaleźć go można na witrynie internetowej miasta (www.sieradz.eu).

By poznać wszystkie szczegóły propozycji, trzeba wejść w zakładkę "Na skróty" po prawej stronie i kliknąć na ikonkę "Konsultacje w sprawie rewitalizacji". Wszelkie uwagi, które nasuną się po lekturze, można zgłaszać drogą mejlową na adres [email protected]. Będą przyjmowane do 20 kwietnia.

- Spodziewamy się próśb o zwiększenie procentowego udziału pomocy i wydłużenia jej trwania. Ale liczymy, że pojawią się też inne sugestie - ciekawe pomysły, które warto będzie ująć w uchwale. Być może w przyszłości pojawią się z naszej strony inne formy wsparcia właścicieli kamienic - zapowiada prezydent Jacek Walczak. - Na razie proponujemy ten projekt.

Co na to sami właściciele kamienic? - Właśnie planuję remont polegający na położeniu nowej elewacji i części dachu. Jeśli będzie to możliwe, na pewno skorzystam z takiej pomocy - zapewnia posiadacz dwupiętrowej kamienicy w obrębie starówki. - Zrobiłem już wyliczenia. Położenie nowych tynków na elewacji budynku takiego jak mój, to koszt około 15 tysięcy złotych. Jeśli mógłbym odzyskać połowę, byłbym bardzo zadowolony. Jak złotówka leży na ulicy, to dlaczego jej nie podnieść? Czy taka forma zachęci innych do tego, by odnowili budynek, a nie mają tego w planach, tego jednak już nie wiem. Dla mnie to dobra propozycja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto