Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieradz chce nawiązać kontakty gospodarcze z Irakiem. Miasto i Tubądzin oglądał ambasador tego kraju

Paweł Gołąb
Sieradz liczy na nawiązanie kontaktów gospodarczych Irakiem. Miasto w tej właśnie sprawie odwiedził w środę ambasador tego bliskowschodniego kraju w Polsce Asaad Abo Gulal. Możliwości współpracy – jak podkreślają strony - są ogromne. Przede wszystkim w branży budowlanej, bo zrujnowany przez długoletnią wojnę Irak odbudowuje zniszczoną infrastrukturę, ale także i spożywczej. Sieradz niejako ustawił się w forpoczcie, bo rozmowy nawiązano tuż przed wizytą prezydenta Iraku w Polsce.

Wizytę gościa z Iraku poprzedziło wcześniejsze spotkanie stron w Warszawie, którego celem było właśnie zaaranżowanie spotkań pomiędzy przedsiębiorcami z regionu sieradzkiego i kraju z Bliskiego Wschodu. Ambasador skorzystał z zaproszenia do Sieradza szybko, bo już po miesiącu.
- Obecność Jego Ekscelencji jest dowodem na to, że możliwość nawiązania współpracy gospodarczej staje się realna i nabiera tempa – _cieszy się prezydent Sieradza Paweł Osiewała zapowiadając, że po wizycie w Sieradzu podjęte zostaną szybko następne działania. _– Kolejnym etapem będzie misja gospodarcza i spotkanie przedsiębiorców z Iraku i Sieradza.
Ambasador Asaad Abo Gulal liczy, że współpraca będzie się rozwijała. I przypomina, że kontakty gospodarcze pomiędzy oboma krajami mają już 60-letnią tradycję. A teraz jest okazja, by nawiązać ją na nowych warunkach, bo kraj po ostatnich dramatycznych latach uległ metamorfozie. – Zmieniliśmy się z kraju dyktatorskiego w państwo demokratyczne, które wyznaje wolność słowa, polityczną czy religijną – zapewnia ambasador wskazując, że polsko-irackie kontakty nabierają tempa. - Jesteśmy w trakcie negocjowania nowych umów gospodarczych. Polska wyznaczyła swojego nowego ambasadora w Iraku, a 5 listopada zapowiadana jest wizyty prezydenta naszej republiki w Polsce.
W Sieradzu ambasadorowi towarzyszyli: Ahmed al-Ani – pierwszy sekretarz i dyrektor działu inwestycji oraz Samer Tui - pracownik działu konsularnego. Na wizytę irackiej delegacji, która pojawiła się na sesji Rady Miejskiej w Sieradzu, złożyły się również odwiedziny terenów inwestycyjnych miasta Sieradza i jednego z największych inwestorów w regionie: Ceramikę Tubądzin, która niespełna rok temu uruchomiła w Sieradzu-Zapuście swój najnowszy zakład produkujący płytki wielkoformatowe.
- Grupa Tubądzin od lat należy do wiodących producentów płytek ceramicznych. Nieustannie inwestujemy, aby dostarczać rozwiązania zarówno w zakresie produktów łazienkowych, jak i na cele większych projektów infrastrukturalnych. Płyty wielkoformatowe produkowane w zakładzie w Sieradzu dają takie właśnie możliwości. Ogromnie cieszymy się z faktu, że nasze produkty podbijają nie tylko europejskie rynki, teraz mają szanse zaistnieć również w Iraku, gdzie młode i dynamiczne społeczeństwo buduje swoją przyszłość – podkreśla Andrzej Wodzyński, właściciel Grupy Tubądzin. – Chętnie będziemy służyć swoją technologią i korzystać z państwa rad, byśmy zadowalali klientów i w tym kraju.
Ambasador w Sieradzu odniósł się i do kwestii bezpieczeństwa. – Media pokazują Irak jako państwo, które jest niestabilne, niebezpieczne, którego nie można odwiedzać. Sporo przedsiębiorców z Polski prowadzi już działalność w naszym kraju, co dowodzi, że jest inaczej. A jest wiele dziedzin dających możliwości współpracy gospodarczej. Nasze państwo dysponuje odpowiednimi pieniędzmi, które możemy zainwestować. Rynek iracki w ramach współpracy z Polską najbardziej może skorzystać w zakresie budownictwa. Jest kilka miast, które zostały zniszczone w trakcie wojny z terrorystami. Potrzebna jest więc odbudowa infrastruktury, by mieszkańcy mogli wrócić do własnych domów.
- Efekty współpracy naszych krajów już widać – dopowiada. - Gdy niedawno byłem w Iraku, na sklepowych półkach znalazłem wiele produktów spożywczych z Polski. Byłem dumny, bo to jest właśnie owoc naszych działań na rzecz wzmocnienia kontaktów gospodarczych.
_- To jest początek. Pewnie Sieradz nie będzie miał okazji być głównym ośrodkiem współpracy Polski z Irakiem, ale zaczyn dokonał się właśnie u nas i mam nadzieję, że za jakiś czas przyniesie stokrotne plony nie tylko na niwie gospodarczej, ale również na przykład w formie wymiany kulturalnej – _kwituje prezydent Sieradza.

Wcześniej było spotkanie w Warszawie

Wcześniej ambasador zainicjował spotkanie władz Sieradza z Parlamentarną Komisją Spraw Zagranicznych Iraku. - Sieradz postrzegany jest jako miasto o dużym potencjale gospodarczym i z bazą przedsiębiorstw, które mogłyby nawiązać kontakty handlowe z firmami z Iraku i wziąć udział w odbudowie tego państwa. Na spotkaniu omawiano możliwości udziału firm z regionu sieradzkiego w realizacji różnych projektów w Iraku w charakterze podwykonawców i poddostawców, zwłaszcza w przedsięwzięciach infrastrukturalnych. Sektorem, który otwiera nowe możliwości przedsiębiorcom z regionu jest też rolnictwo – informowało o efektach spotkania miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto