Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sienkiewiczowska konferencja w Sieradzu. Odbyła się z inicjatywy Biblioteki Pedagogicznej

Paweł Gołąb
Konferencją z udziałem młodzieży Rok Henryka Sienkiewicza uczciła Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu. Była to okazja nie tylko do przypomnienia postaci noblisty, ale i zastanowienia się, czy dorobek tak zasłużonych postaci jak on nie zginie w zderzeniu z nowoczesnością.

Jak podkreśla dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu Elżbieta Kowalska, noblista to idealna postać do promowania czytelnictwa wśród młodych. - Sienkiewicz to wybitny nowelista, powieściopisarz i publicysta, laureat nagrody Nobla, jeden z najpopularniejszych polskich autorów. Do dziś jest uważany na świecie za klasyka powieści historycznej i za jednego z najwybitniejszych pisarzy w historii literatury polskiej. Uważam, że Sienkiewicz jest znany i nie trzeba go przypominać, ewentualnie by wzmocnić pamięć o jego dorobku. Byśmy pamiętali dziedzictwo naszej kultury, to na czym się wychowaliśmy i na czym będą się kształtowały następne pokolenia.
Czy nowoczesność temu może zagrozić? - Jego pozycje są ponadczasowe. Myślę, że bez względu na to jak nam się rozwinie technologia tak książka pozostanie niezmiennym nośnikiem i źródłem wiedzy oraz wartości kulturowych. Nie możemy z jednej strony walczyć z technologiami, z drugiej nie warto iść nurtem łatwizny. Moim zdaniem będziemy czytać i będziemy klikać.
A noblista – jak z kolei przekonuje historyk Jacek Jordan, który podczas konferencji zaprezentował wykład „Henryk Sienkiewicz a polska tradycja i wiedza historyczna” – miał ogromne zasługi w kreowaniu tożsamości Polaków. - Jest twórcą naszego eposu narodowego. Dzięki jego ogromnemu talentowi w dziedzinie opowiadania potrafił zawładnąć naszą zbiorowa świadomością.
Sienkiewiczowska konferencja odbyła się w Teatrze Miejskim Sieradzkiego Centrum Kultury. Wśród prelegentów, prócz wspomnianego Jacka Jordana, znaleźli się dr Alina Brzuska-Kępa - pracownik Katedry Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UŁ, Janusz Ziarnik - pedagog, prof. zw. dr hab. Jarosław Płuciennik - Kierownik Katedry Teorii Literatury UŁ. Spotkanie uświetnił montaż słowno-muzyczny zaprezentowany przez młodzież z grupy teatralnej LO2 z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu prowadzonej przez Marię Przybyłek. Konferencji towarzyszyła wystawa poświęcona osobie patrona, którą uczestnicy mogli oglądać w holu teatru. W trakcie wręczono ponadto nagrody gimnazjalistom - laureatom międzypowiatowego konkursu pod nazwą „Zapomniana sztuka pięknego pisania". I miejsce zdobyła Alicja Solarek (Publiczne Gimnazjum nr 3 w Sieradzu), II - Jan Garncarek (Publiczne Gimnazjum w Kalinowej), a III - Estera Pazek (Publiczne Gimnazjum w Łubnicach).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto