Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sekrety i tajemnice Bazyliki Mniejszej. Spotkanie w Powiatowej Bibliotece Publicznej FOTO

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Sekrety i tajemnice Bazyliki Mniejszej. Spotkanie w Powiatowej Bibliotece Publicznej
Sekrety i tajemnice Bazyliki Mniejszej. Spotkanie w Powiatowej Bibliotece Publicznej Fot. Joanna Chachuła
Jak wyglądała na początku murowana świątynia, która z czasem stała się Bazyliką Mniejszą? Kto i kiedy zmienił jej pierwotny kształt? Opowiadała o tym Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu Wiesława Sujecka, przewodniczka turystyczna i przede wszystkim pasjonatka historii naszego miasta. Dzięki komputerowej symulacji uczestnicy spotkania mogli prześledzić te zmiany i przekonać się, że jeden z najcenniejszych zabytków naszego miasta wyglądał kiedyś zupełnie inaczej.

Sieradzka świątynia ma wiele sekretów i odkrycie wszystkich zajęłoby dużo więcej czasu. Jednych nie potwierdzają świadectwa historyczne – tak jest z informacją, że w ścianę kościoła wmurowane są odrzwia sieradzkiego zamku, sieradzanie traktują to więc jako legendę miejską. W przypadku innych, jak choćby kul armatnich z czasów potopu szwedzkiego i pocisków artyleryjskich z okresu pierwszej wojny światowej wątpliwości nie ma, bo dokumenty potwierdzają obecność Szwedów w Sieradzu.

Co takiego zrobił Henryk Sienkiewicz, że w 1924 roku sieradzanie ufundowali i zawiesili na ścianie kościoła pamiątkową tablicę? Pisarz w naszym mieście nie był, to było podziękowanie za umieszczenie Sieradza w „Krzyżakach” i docenienie roli sieradzkiego rycerstwa w bitwie pod Grunwaldem.

Wiesława Sujecka opowiedziała o wielu takich ciekawostkach, jak choćby skąd w naszej świątyni wzięły się obrazy Wojciecha Gersona. Mówiła także o innych skarbach, które nie zawsze możemy zobaczyć. A to dlatego, że część obrazów umieszczona jest na zasuwach, więc na co dzień jedne dzieła zasłaniają inne. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się na przykład, że sieradzka bazylika jest prawdopodobnie jedyną świątynią, w której znajduje się odlew dłoni świętego Jana Pawła II. Wiesława Sujecka nie mogła też pominąć związków PTTK, którego jest prezesem, z tym wyjątkowym kościołem. Otóż właśnie tam poświęcony został sztandar sieradzkiego oddziału Towarzystwa.

Oczywiście, jest jeszcze wiele innych opowieści związanych z Bazyliką Mniejszą w Sieradzu, więc to nie ostatnie spotkanie z panią Wiesławą w Powiatowej Bibliotece Publicznej.
Źródło: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto