Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Seans filmu Magdaleny Łazarkiewicz „Powrót” i spotkanie z reżyserką w Sieradzu - w czwartek 13 czerwca

Redakcja
Fot. materiał organizatora
Seans filmu Magdaleny Łazarkiewicz „Powrót” i spotkanie z reżyserką odbędzie się w czwartek 13 czerwca w Teatrze Miejskim Sieradzkiego centrum Kultury (ul. Dominikańska 19). Początek o godz. 19.30. Zapraszają Dziewuchy Dziewuchom Sieradz i Kongres Kobiet działające w ramach programu „Przestrzenie Kobiet” mają zaszczyt Państwa zaprosić na seans filmu „Powrót”. Rozmowę poprowadzi Joanna Chachuła.

Organizatorzy przedstawiają

OPIS FILMU
„Powrót” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, historia 19-letniej Uli, dziewczyny z małej miejscowości, która została porwana i zmuszona do prostytucji w Niemczech. Po 2 latach udaje jej się uciec i wrócić do rodzinnego miasteczka, gdzie spotyka się ze społecznym odrzuceniem. Nie uzyskuje wsparcia nawet wśród najbliższej rodziny. Ula, mimo iż została skrzywdzona psychicznie i seksualnie, nie zamierza odgrywać roli ofiary. Buntuje się przeciwko wszechobecnej hipokryzji społeczności. W jej otoczeniu głosi się chrześcijańskie zasady miłości bliźniego, ale w codziennym życiu nikt tych zasad nie stosuje. Co więcej, chrześcijańskie miłosierdzie rozumiane jest opacznie i fałszywie, bo pozwala pod sztandarem wiary boleśnie krzywdzić. Nawet najbliższych.
Przejmujący dramat o samotności i wykluczeniu, o psychologicznych skutkach życia w rodzinnym i środowiskowym terrorze. Stawiający pytanie, czy dopuszczalne jest akceptowanie przemocy w społeczeństwie powszechnie deklarującym, iż w życiu codziennym kieruje się zasadami dekalogu.

TWÓRCY
Reżyseria: Magdalena Łazarkiewicz
Scenariusz: Magdalena Łazarkiewicz, Katarzyna Terechowicz
Zdjęcia: Wojciech Todorow
Montaż: Witold Chomiński
Scenografia: Elwira Pluta
Charakteryzacja: Alina Janerka
Kostiumy: Dorota Roqueplo
Muzyka: Antoni Komasa-Łazarkiewicz
Producent: Lambros Ziotas /Argomedia/

O REŻYSERCE
Magdalena Łazarkiewicz (ur. 6 czerwca 1954 w Warszawie) – polska reżyserka i scenarzystka. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim (absolwentka w 1976). W latach 1977-1978 była kierownikiem literackim Teatru im. Jaracza w Olsztynie. W 1982 ukończyła studia na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od roku 2011 dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy" w Warszawie. Członek Polskiej Akademii Filmowej oraz Gildii Reżyserów Polskich. Wykładowczyni w Warszawskiej Szkole Filmowej i na AMA w Krakowie.

OBSADA
Sandra Drzymalska – Ula Aktorka, ukończyła Wydział Aktorski PWST w Krakowie w 2017 roku. Za rolę w filmie "Jest naprawdę ekstra" otrzymała wyróżnienie za "osobowość i talent bijący z ekranu" na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" w 2017
roku.
Agnieszka Warchulska – Anna, matka Uli
Aktorka (ur. 1972 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim), ukończyła PWST w Warszawie w 1996 roku. Laureatka nagrody dziennikarzy im. Tadeusza Burzyńskiego, Lauru "Wieczoru Wrocławia", nagrody wrocławskiego radia oraz trzech nagród prywatnych za monodram "Vita nuova" na WROSTJA we Wrocławiu. Wyróżnionia za rolę Raisy w spektaklu Teatru TV "Wniebowstąpienie" wg prozy Adolfa Rudnickiego na IV OKNWPSW w Warszawie.
Mirosław Kropielnicki – ojciec Uli.
Aktor (ur. 1965 r. w Dębicy), ukończył PWST w Krakowie w 1988 roku. W roku 2008 został nominowany przez miesięcznik "Teatr" za najlepszą rolę sezonu 2007/08, a w Poznaniu uhonorowany medalem Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego. W styczniu 2013 roku odznaczony medalem "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Obecnie związany z Teatrem Nowym w Poznaniu.
Tomasz Sobczak – proboszcz Jerzy
Aktor i reżyser teatralny (ur. 1973 r. w Kaliszu). W latach 1997-2000 był adeptem Teatru Dramatycznego w Legnicy. W latach 2001-2004 był aktorem Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Występował także w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu. W 2014 roku wyróżniony nagrodą Jury Młodych za rolę w spektaklu "Blackbird" na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona" w Zabrzu. Otrzymał także nagrodę za rolę męską za "nową energię aktorską w polskim kinie" na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" za film „Kamczatka”.
Stanisław Cywka – Jan, brat Uli
Zadebiutował w wieku 10 lat w serialu “Ratownicy” w reż. Marcina Wrony. W 2017 roku otrzymał prestiżową nagrodę ADL Stand Up Award na Santa Barbara Film Festival w USA. Na Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles w 2018 roku otrzymał Nagrodę Specjalną “Hollywoodzkiego Orła” – Nagrodę im. Piotra Łazarkiewicza za filmy “Królewicz Olch” i “Truskawkowe dni”, przyznawaną młodym talentom. Urodzony w 2000 r. we Wrocławiu.
Katarzyna Herman – Lena
Aktorka (ur. 1971 r. w Mrągowie), ukończyła PWST w Warszawie w 1994 roku. W latach 1994-2008 występowała w Teatrze Powszechnym w Warszawie. W latach 2008-2011 aktorka stołecznego Teatru Ateneum. Nagrodzona w Toronto (Festiwal Polskich Filmów
"Ekran") i Koszalinie (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") za rolę kobiecą w filmie "W sypialni". Laureatka nagród teatralnych (m.in. na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych).
Bartosz Gelner – Lech
Aktor (ur. 1988 r. w Chorzowie), ukończył PWST w Warszawie w 2013 roku. Od roku 2014 występuje w Nowym Teatrze w Warszawie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto