Sąd w Sieradzu skazał mężczyznę, który już nie żył. Sąd Najwyższy uchylił wyroki!

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Sąd Rejonowy w Sieradzu skazał 23 stycznia 2020 roku mężczyznę, który prowadził auto pod wpływem alkoholu na 10 miesięcy ograniczenia wolności.Orzekł także w stosunku do niego pięcioletni zakaz prowadzenia pojazdów oraz nawiązkę w wysokości 5 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.Obrońca mężczyzny odwołał się od wyroku. Sąd Okręgowy w Sieradzu na posiedzeniu 1 października tegoż roku utrzymał wyrok. Tyle tylko, że w tym czasie mężczyzna nie żył już od dwóch miesięcy.

Sąd w Sieradzu skazał mężczyznę, który już nie żył. Sąd Najwyższy uchylił wyroki!

Decyzje sieradzkich sądów uchylił Sąd Najwyższy, bowiem kasację wniósł Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. O rozważenie możliwości kasacji i uchylenia wyroków Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego w piśmie z 16 listopada 2020 roku adresowanym do Prokuratora Generalnego prosiła Prezes Sądu Okręgowego w Sieradzu Elżbieta Zalewska-Statuch.

"Niniejsza sprawa toczyła się z oskarżenia publicznego 23 stycznia 2020 roku - czytamy w piśmie. - Sąd Rejonowy opublikował wyrok skazujący. Postępowanie odwoławcze zostało zainicjowane wyłączne apelacją obrońcy oskarżonego. W dniu 10 lipca akta przedstawiono Sądowi Okręgowemu. Termin rozprawy wyznaczono na 30 września. Przesłane na adres zamieszkania zawiadomienie o terminie rozprawy wróciło z adnotacją "Adresat zmarł". W związku z tą informacją zarządzono załączenie do akt zaświadczenia z systemu Pesel-Sad dotyczące oskarżonego. W zaświadczeniu zawarta jest adnotacja o zgonie oskarżonego w dniu 9 lipca 2020 roku.

Rozpoznając sprawę Sąd omyłkowo oparł się jednak na zaświadczeniu Pesel-Sad załączonym do akt 17 czerwca 2020 roku nie zawierającego danych o zgodnie oskarżonego. W konsekwencji Sąd na rozprawie w dniu 30 września 2020 roku uznał adnotację doręczyciela na zawiadomieniu o rozprawie za wadliwą i rozpoznał apelację, po czym 1 października 2020 roku utrzymał zaskarżony wyrok w mocy.

Tym samym wyrok Sądu Okręgowego w Sieradzu opublikowany w sprawie dotknięty jet uchybieniem co jest okolicznością mogącą być podstawą wniesienia kasacji. Z tych też powodów zasadnym jest wystąpienie o złożenie kasacji od wskazanego wyroku".

Sąd Najwyższy w lutym tego roku uchylił wyroki.

Już wiadomo. Jest regionalizacja obostrzeń

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie