Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok 2014 w Żorach: Anatolia, Arlena, Balbina - rzadkie imiona. Więcej urodzeń, mniej zgonów...

Katarzyna Śleziona
Rok 2014 w Żorach: Więcej urodzeń i małżeństw, mniej zgonów i rozwodów. A imiona?
Rok 2014 w Żorach: Więcej urodzeń i małżeństw, mniej zgonów i rozwodów. A imiona? arc.
Rok 2014 w Żorach: więcej urodzeń i małżeństw, mniej zgonów i rozwodów. Jakie imiona najczęściej nadawali rodzice swoim dzieciom? Jak się okazuje, wciąż na topie są starodawne imiona. A jakie imiona pojawiały się najrzadziej?

Rok 2014 w Żorach: Więcej urodzeń i małżeństw, mniej zgonów i rozwodów. A imiona?

Wciąż utrzymujemy dodatki wskaźnik urodzeń w stosunku do liczby zgonów. W 2014 roku sporządzono w Żorach 460 akty zgonów. Zarówno w 2013, jak i 2012 r. było ich 468. Trzeba podkreślić, że zarówno akty urodzeń, jak i akty zgonów sporządzono nie tylko dla żorzan.

W żorskiej porodówce rodziły swoje dzieci także kobiety spoza naszego miasta (m.in. z Rybnika, Jastrzębia, Pszczyny), podobnie jak w naszym hospicjum umierali mieszkańcy spoza Żor.

W 2014 roku w naszym mieście sporządzono 1159 akty urodzeń (urodziło się o 47 chłopców więcej niż dziewczynek). To o 36 więcej niż w roku poprzednim. - Od dwóch, trzech lat wzrasta nam w Żorach liczba urodzeń dzieci – mówi Halina Lipińska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Żorach.

W minionym roku mieliśmy też w naszym mieście więcej zawartych małżeństw – sporządzono 386 akty małżeństw (w 2013 r. było ich 350). Spadła też liczba rozwodów – w 2014 r. było ich 156, przy 2013 r. - 179.

- W Żorach małżeństwa zawierają najczęściej rówieśnicy, w których różnica wieku wynosi 2-5 lat, głównie przed trzydziestką, choć mieliśmy jedno małżeństwo 19-latków i w którym różnica wieku między małżonkami wynosiła 24 lata. W naszym mieście odnotowaliśmy też małżeństwa mieszkańców Żor z cudzoziemcami m.in. z: Maroka, Niemiec, Rosji, Włoch. Z kolei rozpadają się małżeństwa z krótkim stażem – dodaje Halina Lipińska.

Najczęściej młode pary stają na ślubnym kobiercu w miesiącach od czerwca do września, a najrzadziej w styczniu, lutym i listopadzie. - W 2014 roku w czerwcu w naszym mieście sporządzono 66 akty małżeństw, we wrześniu – 54, w czerwcu – 45 i w lipcu – 42. Powoli jest „odczarowywany” maj. W minionym roku było w maju 27 małżeństw, a w 2013 r. - 29. Najmniej małżeństw zawierano w styczniu – 11, listopadzie – 17 i lutym – 17 – dodają w USC w Żorach.

Jakie imiona najczęściej nadawali rodzice w minionym roku? Najwięcej rodziło się Julek – 31 dziewczynek i Kubusiów – 29 chłopców. Wciąż na topie są także imiona: Hanna – 29 dziewczynek w 2014 r. otrzymało to imię, Lena – 29, Maja – 26, Zuzanna – 25, Emilia – 20, Natalia i Zofia – po 19, Milena – 17, Amelia, Martyna – po 15. Z kolei, jeśli chodzi o chłopców, to najczęściej rodzice nadawali jeszcze imiona: Filip – 22, Wojciech – 21, Kacper – 20, Mateusz – 19, Piotr – 18, Maksymilian, Mikołaj i Szymon – po 17, Antoni i Igor – po 16 – wyliczają w USC w Żorach.

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

Coraz częściej rodzice nadają swoim pociechom takie imion jak np.: Leon, Łucja, Ksawery, w tym oczywiście wciąż na topie są imiona starodawne.

A najrzadsze imiona w 2014 r.? Były to m.in.: Anatolia, Aniela, Arlena, Balbina, Brian, Emily, Emma, Emmi, Hugo, Jeremy, Jessica, Kevin, czy Laryssa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto