Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica wyzwolenia Sieradza 2017. W 72 lata po wojnie była uroczystość na żołnierskim cmentarzu

Paweł Gołąb
72. rocznicę wyzwolenia Sieradza uczcili w poniedziałek mieszkańcy miasta. Uroczystość organizowana przez miasto z tej okazji odbyła się tradycyjnie na cmentarzu żołnierzy polskich i radzieckich przy ul. Wojska Polskiego.

W uroczystości w 72 lata po wydarzeniach ze stycznia 1945 roku nie zabrakło kombatantów i młodzieży, władz miasta i powiatu sieradzkiego oraz przedstawicieli służb mundurowych i sieradzkich braci kurkowych. W tym roku jednak obyło się bez wojskowej asysty.
Jak przypomina Eugeniusz Wieczorek, prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Sieradzu, okręg sieradzki był wyzwalany przez wojska radzieckie przy udziale polskich żołnierzy w dniach 18-23 stycznia. – W walkach poległo 867 żołnierzy radzieckich, najwięcej w rejonie Wielunia i Sieradza, który doznał też strat przez naloty armii radzieckiej. Zginęło w ich wyniku 89 mieszkańców miasta, a część miasta została zniszczona. Ale wojna trwała nadal aż po Berlin. W walach tych zginęło 25 tysięcy żołnierzy polskich i 600 tysięcy radzieckich. Była to wojna najstraszliwsza w dziejach całej ludzkości. Wojna niemal całego świata przeciw faszystowskim państwom niosącym niewolę i śmierć. Doktryna Hitlera zakładała biologiczną zagładę narodów słowiańskich i w tym czasie nazistowskie Niemcy uśmierciły sześć milionów osób pochodzenia polskiego.
W II wojnie światowej w różnych formacjach – jak wylicza dalej Eugeniusz Wieczorek - walczyło łącznie około dwóch milionów polskich żołnierzy, 120 tysięcy z nich zginęło, a 200 tysięcy zostało rannych. W walkach z faszyzmem natomiast łącznie straciło życie 35 milionów żołnierzy z 40 krajów. – Wszyscy, niezależnie od miejsca, walczyli w obronie ludzkości. Szanujmy wszystkich tych poległych. Nie próbujmy szukać różnic. Bo pokolenia powinny sądzić ludzi w świetle ich czasów i okoliczności w jakich przyszło im działać. Społeczeństwo każdego kraju ma moralny obowiązek opiekować się grobami żołnierskimi. Zwracam się więc do młodego pokolenia. Zapamiętajcie słowa tego pokolenia wojennego, że żyjecie w pokoju dzięki zwycięstwu i wielkiej ofierze narodu polskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto