Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica Powstania Warszawskiego w Sieradzu 2017. Była nie tylko uroczystość pod pomnikiem

Paweł Gołąb
Wyjątkowy charakter miały obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku pamięć o niepodległościowym zrywie stolicy szczególnie zaakcentowano poprzez postać ks. Apolinarego Leśniewskiego, kapelana Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim i pierwszego powojennego proboszcza parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu.

Główną częścią obchodów stała się tradycyjna już uroczystość organizowana przez sieradzki urząd pod pomnikiem poświęconym Niezwyciężonemu Miastu Warszawie przy ul. Powstańców Warszawy w Sieradzu, gdzie po odegraniu hejnału i krótkim przemówieniu nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów.
- Powstanie Warszawskie jest wciąż aktualne. Jest nadal przedmiotem rozważań i sporów. Z perspektywy lat, mając komplet informacji, łatwo nam jest dyskutować, oceniać, ferować wyroki. Co jednak my Polacy zrobilibyśmy na miejscu naszych przodków, gdyby nas postawić przed okupacyjną rzeczywistością? – retorycznie pytał w swoim wystąpieniu wiceprezydent Sieradza Rafał Matysiak. – Powstanie Warszawskie było wynikiem dążenia do wolności. To właśnie ta upragniona wolność i determinacja żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji, ich heroizm i poświęcenie jest stawiane za wzór kolejnym pokoleniom Polaków. Te wydarzenia stworzyły moralną podstawę naszej niepodległości i wolności naszych obywateli.
Kwiaty pod obeliskiem złożyły władze miasta, kombatanci, związkowcy, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze i sieradzcy uczestnicy 27. edycji ogólnopolskiego Biegu Powstania Warszawskiego. Uroczystość odbyła się z udziałem Haliny Kolińskiej, mieszkanki Sieradza i uczestniczki niepodległościowego zrywu sprzed 73 lat. Na honorowego gościa uroczystości czekały nie tylko słowa uznania. Od biegaczy pani Halina otrzymała specjalny prezent w postaci medalu za udział w powstańczym biegu.
- Dziękuję serdecznie za tę uroczystość, która mnie się nie należy, ale należy się Warszawie i wszystkim powstańcom, którzy polegli – _skromnie i ze wzruszeniem w głosie mówiła pod adresem uczestników obchodów Halina Kolińska.
Na obchody złożyło się także symboliczne odsłonięcie tabliczki z nazwą ulicy ks. Apolinarego Leśniewskiego, która w wyniku ustawy dekomunizacyjnej zastąpiła wcześniejszą 23 Stycznia.
- Jako rodzina jesteśmy ogromnie wdzięczni za to, że po wielu, wielu latach przywołuje się do zbiorowej pamięci jego postać – podkreśla w imieniu bliskich księdza infułata jego siostrzeniec.
Uroczystości zawitały także do Teatru Miejskiego Sieradzkiego Centrum Kultury, gdzie z kolei odbył się koncert _„Z wiatrem. Sławomir Zygmunt śpiewa wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”
.
Wcześniej w ramach obchodów 73. rocznicy odbyło się spotkanie przy grobie ks. Apolinarego Leśniewskiego, który został pochowany na cmentarzu parafialnym przy ul. Wojska Polskiego w Sieradzu. Relacja w linku poniżej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto