Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Sieradza. Ruszyły przygotowania do drugiej tury w ramach nowego rozdania funduszy UE

Paweł Gołąb
– Do tej pory rewitalizacja była rozumiana jako odnowa miejsc, remonty rynków czy budynków. Zapominano natomiast o sferze społecznej: samych mieszkańcach i ich potrzebach – mówi Michał Kazem-Bek, prezes zarządu spółki „Utila”
– Do tej pory rewitalizacja była rozumiana jako odnowa miejsc, remonty rynków czy budynków. Zapominano natomiast o sferze społecznej: samych mieszkańcach i ich potrzebach – mówi Michał Kazem-Bek, prezes zarządu spółki „Utila” Fot. Paweł Gołąb
Sieradz przygotowuje się do kolejnego etapu rewitalizacji miasta. Spodziewać się można zupełnie innych niż dotąd efektów, ponieważ w nowym rozdaniu unijnych pieniędzy stawia się na działania prospołeczne, a nie czysto inwestycyjne. Miasto zleciło już opracowanie koncepcji – co się w niej znajdzie, o tym współdecydować mają sami mieszkańcy.

Na czym polega nowe spojrzenie na rewitalizację w obecnym rozdaniu unijnych pieniędzy? – Do tej pory rewitalizacja była rozumiana jako odnowa miejsc, remonty rynków czy budynków. Zapominano natomiast o sferze społecznej: samych mieszkańcach i ich potrzebach – odpowiada Michał Kazem-Bek, prezes zarządu spółki „Utila”, która w ramach konsorcjum firm realizuje projekt na zlecenie sieradzkiego magistratu. - Wszyscy chcieliśmy mieć piękne miasta, ale nie zwracaliśmy przy tym uwagi na to, co dzieje się już w domach, co dzieje się z ludźmi. Czy ta rewitalizacja odpowiada na ich potrzeby, czy zmienia warunki ich życia? Obecnie więc skupiamy się na tym, aby przywrócić tych ludzi społeczeństwu. Stąd chcemy rozmawiać z mieszkańcami – ale nie muszą być tylko z grup wykluczonych społecznie - o tym, czego im brakuje.
Na czym skupiać się więc będzie praca nad kolejną odsłoną sieradzkiej rewitalizacji? – Przede wszystkim szukamy problemów w sferze społecznej, które należy rozwiązać. Zgodnie z ministerialnymi wytycznymi określać będziemy stany kryzysowe - obszary, gdzie na przykład panuje najwieksze bezrobocie, gdzie najwięcej osób korzysta z pomocy społecznej z różnych względów jak ubóstwo czy niepełnosprawność. Następnie wspólnie z mieszkańcami czy organizacjami pozarządowymi będziemy wypracowywać rozwiązania – wskazuje Michał Kazem-Bek.
Określenie tych obszarów ma kluczowe znaczenie, ponieważ... – w parze ze wspomnianymi problemami idzie fakt, że takie części miasta sa zaniedbane także w części technicznej czy infrastrukturalnej – _przekonuje prezes spółki „Utila”.
Firma działa na nieznanej ziemi czy wiadomo już teraz o jakiego rodzaju projektach możemy mówić? Jak mówi Michał Kazem-Bek, to nie jest pierwsze tego rodzaju zlecenie dla jego spółki, ale... _– zawsze rozwiązania są dobierane konkretnie dla danego miasta. Nie chcielibyśmy więc już teraz mówić jakiego rodzaju będą w przypadku Sieradza, to dopiero wypracujemy. Ale przykłady już są jak tworzenie klubów osiedlowych, świetlic dla dzieci, klubów przedsiębiorczości, domów dziennego pobytu dla osób starszych, działania szkoleniowe. Co jednak okaże się potrzebne dla Sieradza, to dopiero zobaczymy.

Projekt skrywa się pod nazwą „Lokalny Program Rewitalizacjidla miasta Sieradza na lata 2018-2023”. Dokument zrealizowany ma być do 10 grudnia 2017 roku. - Program rewitalizacji to wieloletni program działań w sferze społecznej oraz gospodarczej, przestrzennofunkcjonalnej, technicznej, środowiskowej, zmierzający do wyprowadzenia obszarów rewitalizacji ze stanu kryzysowego oraz stworzenia warunków do ich zrównoważonego rozwoju i stanowiący narzędzie planowania, koordynowania i integrowania różnorodnych aktywności w ramach rewitalizacji – zaznacza spółka przygotowująca dokument.
Pierwsze spotkania konsultacyjno-informacyjne właśnie ruszyły. W ramach prac przewidziano spacery badawcze, warsztaty i happeningi/pikniki konsultacyjne. Konsultacje gotowego już projektu dokumentu zapowiedziano na wrzesień.

Rewitalizacja Sieradza. Co zrobiono do tej pory?

Jak przypomina magistrat, projekt rewitalizacji Starego Miasta w Sieradzu został zgłoszony i umieszczony w 2007 roku w Indykatywnym Wykazie Indywidualnych Projektów Kluczowych dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013 pod nazwą „Od elekcji królów Polski do epoki internetu – sieradzka starówka historycznym i kulturowym dziedzictwem regionu”. Projekt realizowany był przez Miasto Sieradz w roli lidera oraz partnerów: Zgromadzenie Sióstr Urszulanek SJK Dom Zakonny w Sieradzu, Starostwo Powiatowe w Sieradzu, Parafię Rzymsko-Katolicką P.W. Wszystkich Świętych w Sieradzu, Muzeum Okręgowe w Sieradzu oraz Sieradzkie Centrum Kultury (wówczas jeszcze pod szyldem Miejskiego Domu Kultury).
Całość przedsięwzięcia została oszacowana na kwotę 63, 3 mln zł. W ramach RPO przewidzianodofinansowanie projektu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego poprzez refundację poniesionych kosztów kwalifikowanych do wysokości prawie 72 proc. ich wartości.
Założeniem projektu było „zainicjowanie procesu korzystnych przemian gospodarczych, przestrzennych i społecznych w celu przywrócenia obszarowi staromiejskiemu godnej rangi w strukturach Sieradza oraz nadania mu nowych funkcji kulturalno-turystycznych, opartych na bogatym dziedzictwie przeszłości”.
W ramach rewitalizacji nastąpiła: renowacja XIV-wiecznego kościoła farnego, przebudowa nawierzchni Rynku i wyposażenie placu w tzw. małą architekturę, renowacja kamienicy Rynek 18 i adaptacja jej części na potrzeby Centrum Informacji Kulturalnej, przebudowa i rozbudowa Muzeum Okręgowego, renowacja XIII–wiecznego zespołu klasztorno–podominikańskiego, termomodernizacja zabytkowego budynku Teatru, renowacja kilku komunalnych kamienic mieszkalnych, utworzenie parku kulturowego w obrębie Wzgórza Zamkowego, odtworzenie naturalnego koryta starorzecza rzeki Żegliny, przebudowa i rozbudowa dróg powiatowych i gminnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto