Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Relikwie świętej Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu - ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Relikwie świętej Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu
Relikwie świętej Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu Archiwum Old Sieradz
Przenosimy się do 22 maja 1989 roku. Tego bowiem dnia zawitały do Sieradza relikwie św. Urszuli Ledóchowskiej, obecnie patronki miasta. Uroczystość dokumentują zdjęcia, które możemy opublikować dzięki uprzejmości Old Sieradz. Dziękujemy.

Oto opis uroczystości zaczerpnięty ze strony internetowej sióstr urszulanek.
"Po Mszy św. Złoczew żegnał relikwie udające się w drogę do Sieradza. Około godz. 17.00 samochód-kaplica wiozący relikwie zatrzymał się w pobliżu budującego się kościoła Najświętszego Serca Jezusowego na osiedlu Jaworowym w Sieradzu. (…) W uformowanej procesji kilkudziesięciotysięczna grupa wiernych biorących udział w uroczystościach ku czci bł. Urszuli wyruszyła na Rynek sieradzki. (…)

Na Rynku przygotowany został ołtarz polowy. (…) Po powitaniu relikwii przez dzieci, młodzież, ojców sieradzkich rodzin, kapłana – o. Dzierżka, oraz siostrę urszulankę szarą, s. Teresę Rondomańską, rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył metropolita włocławski, ks. kard. H. Gulbinowicz. Homilię wygłosił ks. bp H. Muszyński. Szczególnie podkreślił zasługi Matki Ledóchowskiej dla Sieradza. 68 lat temu przyjechała ona tam po raz pierwszy z odczytem o nowych formach życia zakonnego dostosowanego do ówczesnych potrzeb. Tam dźwignęła z gruzów XIII-wieczny podominikański budynek klasztorny. Była inicjatorką pomocy dla biednych i bezdomnych, organizatorką kursów oświatowo-wychowawczych. Sprowadziła do Sieradza warsztaty tkackie, na których niebawem zaczęły powstawać kilimy, pasiaki, barwne zapaski, a w hafciarni ornaty, chorągwie i sztandary.

Ona, „człowiek heroicznej wiary i czynu” – jak powiedział ks. bp H. Muszyński, staje przed polskim społeczeństwem w znaku swoich relikwii. Czcząc je, czcimy Jej dzieło, które zakorzenione jest i wyrasta z rodziny, z przykładu życia Jej świętych rodziców. Nawiązując do środowiska rodzinnego Julii Ledóchowskiej, Ksiądz Biskup wskazał na rolę rodziców w życiu każdego człowieka. „Rodzice powinni być przekazicielami prawdziwych wartości, ich życie ma ogromny wpływ na kształtowanie pokoleń. Błogosławiona Urszula na kartach swoich licznych pism wskazuje na godność kobiety i jej rolę w rodzinie” – przypomniał Ksiądz Biskup. Kobieta musi być matką, musi być tą, która stoi na straży ludzkiego życia, która pochylając się nad kołyską, opowiada się za cywilizacją życia i miłości, a nie cywilizacją śmierci. (…) Bezpośrednio po Mszy św. relikwie zostały przewiezione do klasztoru sióstr urszulanek szarych przy ulicy Dominikańskiej i złożone przed ołtarzem w przyklasztornym kościele. Do tego kościoła i klasztoru Matka powróciła po raz kolejny. Tym razem jako Błogosławiona, jako ta, która ofiaruje siebie, swoją pomoc i wstawiennictwo u Boga. Wróciła do miejsca, (w które) tchnęła nowe życie poprzez odbudowanie murów, a jeszcze bardziej poprzez pozostawienie tam swojego ducha. Całonocne czuwanie i modlitwy przy relikwiach rozpoczęły się apelem jasnogórskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto