Regionalne Dni Otwarte dla cudzoziemców i pracodawców odbędą się niebawem w Sieradzu. (zdjęcia)

Paweł Gołąb
Udostępnij:
Dni Otwarte dla cudzoziemców oraz podmiotów ich zatrudniających odbędą się niebawem w Sieradzu. To jedna z inicjatyw, która ma ułatwić przybyszom i ich pracodawcom formalności związane z legalizacją pobytu czy uzyskaniem zezwolenia na pracę. I odpowiedź na rosnącą liczbę gości, którzy postanowili urządzić się w naszym kraju. O szczegółach mówiono w podczas sobotniej konferencji w sieradzkim magistracie.

- Ostatnie lata to dla Sieradza kilkaset nowych miejsc pracy i rozwój gospodarczy miasta, a co za tym idzie problemy z pozyskaniem nowych pracowników przez przedsiębiorców. Sieradzkie to też region rolniczy, duże zapotrzebowanie jest więc i na pracowników sezonowych. Zgłaszane są do nas problemy związane z brakiem rąk do pracy, stąd bardzo nas cieszy inicjatywa Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego „Łódzkie bliżej cudzoziemca” i wyjście do przedsiębiorców w terenie – podkreśla Jarosław Trojanowski, sekretarz miasta Sieradza.
Jak uzasadnia Małgorzata Wójcik-Powłoka dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego… - ostatnie lata to wyjątkowo dynamicznie wzrastająca liczba wniosków o zezwolenie na pracę, ale i o legalizację pobytu. Pierwsza edycja dni otwartych zorganizowanych w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie, odbyła się w listopadzie i grudniu ubiegłego roku i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Skorzystało z nich ponad półtora tysiąca osób. Nie rezygnujemy więc i z kolejnymi pojawiamy się także w Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim i Skierniewicach.

Lawinowy wzrost wniosków o legalizację pobytu i zezwoleń o pracę

To kolejne z działań podjętych przez wojewodę łódzkiego usprawniające proces legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców. Pierwszym z nich – jak przedstawia ŁUW - była decentralizacja usług związanych z ich obsługą poprzez uruchomienie 3 nowych punktów, gdzie można załatwić tego typu formalności poza Łodzią. Na tej liście znalazł się także Sieradz (Punkt Paszportowy, pl. Wojewódzki 3, tel. 43 827-43-49). To – jak podkreśla urząd – poprawiło dostępność, skróciło czas oczekiwania na wydanie decyzji i pozwoliło na skoncentrowanie usług.
Skąd mobilizacja w tej sprawie? To odpowiedź na rosnącą liczbę składanych wniosków o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy oraz zezwolenia na pracę cudzoziemca. Te pierwsze w skali Polski wzrosły z 53.608 w 2014 do 170.081 w 2017 roku, drugie – analogicznie – z 46.905 do 259.962. W skali województwa łódzkiego wzrost był z 2.724 do 9.388 (wnioski o pobyt) i z 962 do 21.671 (zezwolenia na pracę). Tę tendencję potwierdzają tegoroczne wyniki. Już w okresie styczeń-sierpień złożono w Łódzkiem 24.817 wniosków o zezwolenie na pracę i 6.118 o pobyt czasowy.

Dni Otwarte w Sieradzu. Kiedy, gdzie, dla kogo?

W ramach Dni Otwartych w Sieradzu – jak informują organizatorzy – zostaną zorganizowane warsztaty, na których przekazane zostaną cudzoziemcom informacje na temat legalizacji pobytu i pracy, możliwości nabywania polskiego obywatelstwa. - Pracodawcy zatrudniający cudzoziemców poinformowani zostaną o procedurach i przepisach związanych z legalizacją pobytu i pracy, zaprezentowane zostaną aplikacje przekazane do dyspozycji klientów: aplikacja ZC (zatrudnienie cudzoziemców), elektroniczna rezerwacja wizyt, generator wniosków, informacja o stanie sprawy, infolinia. Ponadto, przedstawimy projekt Łódzkie bliżej cudzoziemca oraz źródła jego finansowania z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji). W trakcie Dni Otwartych przeprowadzimy warsztaty z praktycznego wykorzystania wspomnianych aplikacji, przeszkolimy pracodawców jak korzystać z aplikacji ZC i elektronicznej rezerwacji wizyt. Pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy oraz Straży Granicznej odpowiedzą na nurtujące cudzoziemców i pracodawców pytania – uzupełniają organizatorzy
Pierwsza odsłona Dni Otwartych w Sieradzu odbędzie się w sobotę 13 października. W godz. 9-16 w Urzędzie Miasta Sieradza dla cudzoziemców z obszaru państw trzecich oraz pracodawców ich zatrudniających odbędą się warsztaty popularyzujące wiedzę oraz doskonalące umiejętności korzystania z aplikacji: elektroniczna rezerwacja wizyt, generator wniosków, informacja o stanie sprawy, ZC.
Kolejne odsłony to soboty 17 i 24 listopada – tu przewidziano indywidualne konsultacje dla cudzoziemców z obszaru państw trzecich oraz pracodawców ich zatrudniających.
Działania podejmowane są w ramach trzech projektów: „Łódzkie bez barier dla cudzoziemców” za 1,95 mln zł, „Łódzkie bliżej cudzoziemca” za 1,15 mln zł oraz „Administracja dla cudzoziemca – szybciej i sprawniej” za 1,33 mln zł. Na nowoczesny system finalnie złożą się: elektroniczna rezerwacja wizyt, generator wniosków, sale obsługi cudzoziemców (przystosowane także dla potrzeb rodzin z dziećmi), infolinia czy infokioski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Najbardziej poważne zawody według Polaków ZOBACZ RANKING

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anonim
Mi
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie