Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reforma oświaty. Kłopoty niepublicznego gimnazjum

Anna Sikora
Anna Sikora
Niepubliczne Gimnazjum SPIRRIO w Rossoszycy stając przed widmem reformy oświaty, w przeciwieństwie do innych szkół, nie ma żadnej alternatywy. Placówka walczyła o możliwość przekształcenia w liceum

Likwidacja gimnazjów powoli staje się faktem. O ile publiczne gimnazja mają szansę na połączenie się w jedną ze szkołami podstawowymi, to pod znakiem zapytania stoją niepubliczne placówki. Przed widmem zakończenia działalności edukacyjnej znajduje się Niepubliczne Gimnazjum SPIRRIO w Rossoszycy. Władze szkoły próbowały przekształcić placówkę w liceum. Jednak w przeciwieństwie do gimnazjów, które podlegają pod gminy, szkołami ponadgimnazjalnymi zarządza powiat. A ten według dyrekcji, uchyla się od decyzji.
- Najprawdopodobniej padniemy jako szkoła - mówi Anna Adamska, dyrektorka Niepublicznego Gimnazjum SPIRRIO w Rossoszycy. - SPIRRIO to jedna z najfajniejszych szkół w powiecie. Od września nas nie będzie. Walczymy w tej sprawie od stycznia. Rację przyznało nam Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ale bez zgody powiatu trudno nam startować z jakimkolwiek naborem. Powinno już wszystko zacząć działać, a na nasze pisma i podania odpisuje się po miesiącu. Chcemy przekształcić się w liceum, za ścianą jest szkoła podstawowa i nasze stowarzyszenie nie chce komplikować sprawy. Gdybyśmy chcieli być podstawówką, to by była nieustanna walka o dzieci, a od tego narastałyby konflikty. Jednak cała społeczność szkoły jest zmęczona tą walką.

Gimnazjum SPIRRIO znajduje się w tym samym budynku co Zespół Szkół Publicznych w Rossoszycy. Powiat stawia sprawę jasno: samorządu nie stać na kolejną szkołę.
- W tym budynku funkcjonuje szkoła podstawowa, a obok gimnazjum i to jest w porządku - mówi Mariusz Bądzior, starosta sieradzki. - Teraz ma być system ośmioklasowy w ZSP w Rossoszycy i niestety, muszą być zabrane jakieś pomieszczenia, aby dzieci ze szkoły publicznej miały warunki do nauki. Po drugie liceum w Warcie boryka się z brakiem uczniów. Młodzież ma możliwość dotarcia do liceum do Sieradza, w mieście którym po szkole może pójść do kina, czy do pubu. Mając szkołę, która niedobór uczniów, to tworzenie następnej na terenie gminy mija się z celem. Po trzecie, każdy wie, że powiat ma ograniczone środki finansowe na edukację, w tym roku mamy ucięte 1,5 miliona złotych. Nie mogę okradać własnej szkoły, po to, aby stworzyć kolejną. Rozumiem SPIRRIO, gdybyśmy mieli pieniądze i wyż demograficzny, to byłbym za utworzeniem liceum.

Jak si okazuje, stowarzyszenie zrezygnowało z przekształcenia szkoły w liceum. Szkoła przestanie istnieć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto