Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking "Gmina dobra do życia" korzystny dla Sieradza

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki rankingu "Gmina dobra do życia", badającego jakość życia w polskich gminach. Jak w tym zestawieniu wypadł Sieradz?

W województwie łódzkim, biorąc pod uwagę miasta, Sieradz uplasował się na piątym miejscu ze wskaźnikiem jakości życia na poziomie 53,38. Pierwsze miejsce w naszym regionie zajęła Łódź (wskaźnik 59,66). Dalej kolejno znalazły się: Bełchatów (59,22), Skierniewice (55,48) i Piotrków Trybunalski (53,74). Na 11. miejscu sklasyfikowana została sąsiednia Zduńska Wola (51,25). W ujęciu ogólnopolskim Sieradz znalazł się na 65 miejscu a Zduńska Wola na 122. Pierwsze miejsce zajęła Warszawa (wskaźnik 67,65).
Zawężając ranking do gmin z siedzibą powiatu ziemskiego, Sieradz znajduje się na 2 pozycji tuż za Bełchatowem.

Co brali pod uwagę twórcy rankingu? Został on opracowany na podstawie 48 wskaźników cząstkowych, które utworzyły tzw. wskaźnik syntetyczny jakości życia w gminach. - Ranking bada jakość życia, biorąc pod uwagę „typową” polską rodzinę i (niemal równocześnie) gospodarstwo domowe, tj. rodzinę składającą się z rodziców i dzieci w trakcie nauki szkolnej, ale mającą też dziadków posiadających własne i odrębne gospodarstwo (gospodarstwa) domowe. Założono możliwie kompleksowe podejście do kwestii jakości życia, obejmujące wszystkie najważniejsze jego sfery: zamieszkanie, pracę oraz spędzanie pozostałego czasu (w miejscu zamieszkania lub często poza nim), przeznaczanego na zakupy, konsumpcję, opiekę zdrowotną, edukację, rozrywkę, kontakty towarzyskie, itd. Elementem integrującym wymienione kategorie są sposoby, możliwości i warunki komunikacji, czyli transport i łączność - piszą o metodologii badań twórcy zestawienia.

Wśród wskaźników szczegółowych znalazły się m.in. klimatyczny bilans wodny, liczba godzin nasłonecznienia, wskaźnik atrakcyjności wizualnej krajobrazu, zanieczyszczenia środowiska, saldo urodzeń i zgonów, dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca, wydatki inwestycyjne, liczbę zarejestrowanych bezrobotnych, warunki pracy, powierzchnia użytkowa mieszkań na 1 mieszkańca, przestępstwa na 1000 mieszkańców, wypadki drogowe, liczbę zabytków na 1000 m kw., zasoby bibliotek na 1 mieszkańca czy też wreszcie frekwencję w wyborach samorządowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto