Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedstawiciele pięciu krajów finalistami Tubądzin Design Awards - ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Przedstawiciele pięciu krajów finalistami Tubądzin Design Awards
Przedstawiciele pięciu krajów finalistami Tubądzin Design Awards Fot. Ceramika Tubądzin
Międzynarodowe jury wyłoniło zwycięzców pierwszego etapu III edycji konkursu Tubądzin Design Awards. Są nimi architekci, projektanci i studenci z Polski, Rosji, Ukrainy, Mołdawii i Kazachstanu.

Tubądzin Design Awards to jeden z najbardziej cenionych konkursów dla architektów w Polsce. 10 stycznia ruszyła kolejna, trzecia już edycja wydarzenia, na które czekają architekci i projektanci z Polski i zagranicy. Do tej pory, od początku istnienia imprezy, zgłoszono do udziału w konkursie projekty z ponad 40 krajów. W tym tak egzotycznych dla europejskiej tradycji architektonicznej jak Bangladesz, Irak czy Indie.

18 maja międzynarodowe jury, pod przewodnictwem Borisa Kudlički, scenografa i projektanta wnętrz, uznanego na całym świecie, wybrało laureatów I pierwszego etapu w trzech kategoriach: Everyday Design, Unlimited Architecture i Young Power.

Grupa Tubądzin, organizator konkursu, jest świadoma, że projektowanie to nie tylko tworzenie ładnych i funkcjonalnych przedmiotów czy wnętrz, ale też kreowanie dobrostanu użytkowników, uwzględniające potrzeby środowiska oraz jakość życia przyszłych pokoleń. Obecnie warunki naszego życia zmieniły się w związku z pandemią COVID-19 i o wiele więcej przebywamy w przestrzeniach zamkniętych, których funkcje muszą być dostosowane do zmieniających się potrzeb. Dlatego przedstawiciele jury szukali prac, w których uważne podejście autorów do haseł przewodnich tegorocznego konkursu: #nature, #future i #freedom, uwzględniało również „postpandemiczne” możliwości realizacji projektów oraz nowe potrzeby przyszłych użytkowników.

Nasz konkurs zdobył uznanie w ponad 40 krajach, nieustannie poszerzamy sieć kontaktów w branży architektury i projektowania, poprzez dzielenie się wiedzą i wymianą doświadczeń w ramach wydarzeń organizowanych przez Tubądzin. Obecna sytuacja związana z koronawirusem nie osłabiła popularności Tubądzin Design Awards wśród zagranicznych biur architektonicznych i studentów kierunków związanych z projektowaniem – w pierwszym etapie wpłynęło 218 prac z całego świata. W nadesłanych pracach widać, jak izolacja społeczna konieczność łączenia funkcji przestrzeni prywatnych z publicznymi, potrzeba znalezienia azylu w zatłoczonych pomieszczeniach wpłynęła na kreatywność autorów nadsyłanych projektów. W swoich projektach architekci szukali odpowiedzi m.in. na pytania o nowe funkcje przestrzeni biurowych, nowe możliwości inwestycyjne dopasowane do czasów po pandemii, nową funkcjonalność przestrzeni prywatnych – mówi Ewa Kryszkiewicz, Development and Cooperation with Architect Manager w Grupie Tubądzin, pomysłodawczyni konkursu.

W kategorii Everyday Design zwyciężył Vadim Crasnojon z Republiki Mołdawii. Płytki, które wykorzystał do projektu niezwykłej łazienki to wielkoformatowe gresy Monolith, z kolekcji Grand Cave.
Drugie i trzecie miejsce przypadło dwóm projektom architektki z Federacji Rosyjskiej, Oldze Lupandinie.

W kategorii Young Power, przeznaczonej dla studentów kierunków związanych z projektowanie, pierwsze miejsce przypadło Mateuszowi Persanowskiemu z Polski, za pracę z wykorzystaniem wielkoformatowego gresu Terrazzo, z kolekcji Grand Beauty, autorstwa Macieja Zienia.
Drugie miejsce w kategorii Young Power otrzymała Aleksandra Malevich, także reprezentująca Polskę, a trzecie Diana Crestian z Republiki Mołdawii.

I wreszcie kategoria Unlimited Architecture, w której autorzy mieli wolną rękę w ukazaniu nieograniczonych możliwości designu. Zwycięzcą pierwszego etapu jest Natalia Lityagina z Kazachstanu, za projekt przestrzeni restauracyjnej, w której wysublimowany przepych łączy się z surowością szarej płyty Monolith, z kolekcji Aulla i łagodnością drewna.
Drugie miejsce w kategorii Unlimited Architecture zajął Adam Żarczyński z Polski, a trzecie Valerii Kuznetsov, reprezentujący Ukrainę.

W drugim etapie konkursu prace będzie można zgłaszać, w tych samych kategoriach, w terminie od 1 maja do 31 lipca 2020 r.
Zwycięzcy poszczególnych etapów zawalczą o nagrodę główną, którą wybiorą sami: wyjazd do Abu Dhabi lub do Islandii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto