Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorco zajrzyj do ewidencji

Paweł Gołąb

Przedsiębiorcy mogą zgłaszać się m.in. do referatu działalności gospodarczej


Przedsiębiorcy mogą zgłaszać się m.in. do referatu działalności gospodarczej
 Fot. Paweł Gołąb


Samorządy przenoszą dane o przedsiębiorcach do centralnej ewidencji. 

Sprawdź, czy twoja firma znalazła się w rejestrze.



Przedsiębiorcy powinni zainteresować się, czy ich biznes został ujęty w tworzonej właśnie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Po to, by nie spotkała ich przykra niespodzianka, bo ich biznes z oficjalnego obiegu zniknie. W samym Sieradzu sprawa dotyczy aż 495 prywatnych przedsiębiorstw.

Skąd problem? CEIDG prowadzona przez Ministerstwo Gospodarki rozpoczęła działalność od 1 lipca tego roku. Ewidencja ma formę elektronicznego rejestru dostępnego powszechnie przez internet (strona pod adresem www.ceidg.gov.pl, przekierowanie tu nastąpi także po wejściu na www.firma.gov.pl). By powstała, urzędy musza przenieść gminne zbiory dotyczące wszystkich firm. Zarówno tych aktywnych jak i zawieszonych. Sęk w tym, że wpisy o owych ewidencjach tworzone były na przestrzeni lat w oparciu zmieniające się przepisy prawne. Informacje w nich zawarte mogą więc wymagać korekty, w zależności od daty dokonania spisu oraz od sposobu prowadzenia ewidencji.

Wyjątkowo uczuleni – jak informuje Agnieszka Kasprzak, kierownik referatu działalności gospodarczej sieradzkiego magistratu – powinni być przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali swoją firmę przed 1 stycznia 2008 roku. Dopiero od tej pory bowiem wymagane były takie dane jak numery NIP, PESEL czy PKD. A nie wszyscy, mimo ponagleń ze strony urzędu, zdołali na przestrzeni ostatnich trzech lat skorygować swój wpis.

– A mogą z tego wyniknąć spore kłopoty przy załatwianiu spraw w urzędach, w bankach i w codziennej działalności – przestrzega Agnieszka Kasprzak. – Gdy na przykład przedsiębiorca stanie do przetargu, a druga strona zechce go zweryfikować zaglądając do centralnej ewidencji i tam go nie znajdzie, może zostać z niego wykluczony. W ostateczności konsekwencją może być wszczęte przez ministerstwo postępowanie o wykreślenie firmy z ewidencji.

Skala problemu dla różnych samorządów jest różna. W przypadku Sieradza do centralnej ewidencji nie „przeszło” 495 firm, czyli 15 proc. zarejestrowanych w magistracie przedsiębiorstw (zostało w niej ujętych 2.698). „Pominięci” powinni jak najszybciej zwrócić się do urzędu, by uzupełnić dane (w godzinach jego pracy, do referatu pokój 54, nr tel. 43 826-61-54 lub do Biura Obsługi Klienta). Urzędy mają czas na przeniesienie wszystkich danych tylko do końca roku.
Jak podaje Ministerstwo Gospodarki, pytania i uwagi związane z funkcjonowaniem systemu informatycznego CEIDG należy kierować na adres meilowy [email protected]. 


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto