Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest rodziców niepełnosprawnych dzieci w Sieradzu. Skarga na działalność zarządu powiatu sieradzkiego i wicestarosty odrzucona (fot)

Redakcja
Fot. Paweł Gołąb
Protest opiekunów niepełnosprawnych dzieci, który rozgorzał w tym roku w Sieradzu, miał swoją kolejną odsłonę. Tym razem w formie skargi złożonej przez rodziców na działalność w tej kwestii zarządu powiatu sieradzkiego i wicestarosty, którą ocenili jako szkodliwą. Konflikt zapewne nie złagodnieje, bo ta została właśnie odrzucona przez radnych powiatu. Z jakim uzasadnieniem?

Przypomnijmy, konflikt na linii opiekunowie niepełnosprawnych dzieci – władze powiatu sieradzkiego miał swój początek wiosną tego roku. Pierwsza strona, nauczyciele i rodzice postanowili zaprotestować przeciwko planowanym w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sieradzu oszczędnościowym zmianom organizacyjnym, które ich zdaniem negatywnie odbiją się na rozwoju najmłodszych dotkniętych zespołem Downa czy autyzmem, bo wprowadzą ograniczenia w dostępie do specjalistów i niezbędnej terapii. Druga strona utrzymywała, że takich obaw mieć nie powinni. Do starcia na argumenty doszło podczas dwóch sesji rady Powiatu Sieradzkiego – w marcu, a potem w kwietniu.
Sporu załagodzić się nie udało, czego dowodem jest skarga złożona przez Radę Rodziców SOSz-W w Sieradzu na działalność zarządu powiatu i wicestarosty odpowiadającego za działalność oświatową. Jak wskazali w niej wnioskodawcy, planowane zmiany doprowadzą bowiem do „zaprzepaszczenia dotychczasowego i wypracowanego w wyniku wieloletnich doświadczeń systemu kształcenia dzieci korzystających z oferty jednostki”. Skarga trafiła do rozpatrzenia przez powiatowych radnych podczas wtorkowej sesji w formie uchwały, w uzasadnieniu której zaznaczono, że skarga jest bezzasadna.
- Zmiany objęte sprzeciwem skarżących nie zostały sprecyzowane, tym niemniej dotyczą zwiększenia liczny uczniów w zespołach klasowych, zmniejszenia liczby etatów pomocy nauczyciela, zmniejszenia liczny godzin wczesnego wspomagania rozwoju, zmniejszenia etatów specjalistów – logopedów, rehabilitantów i psychologów oraz likwidacji stanowiska wicedyrektora jednostki. Wszystkie z nich znajdują pełne oparcie w obowiązujących przepisach i są zgodne z zasadą właściwego gospodarowania środkami finansowymi w sposób celowy i oszczędny. Intencją zmian jest efektywne wykorzystanie istniejących zasobów jednostki, która dotychczas generowała zadłużenie. Brak jest chociażby uzasadnienia dla rozbudowanej kadry kierowniczej jednostki czy nadmiarowo zwiększonej liczby etatów. Działania powiatu wynikają z chęci zapewnienia właściwej perspektywy rozwoju dla jednostki. Okolicznością nadrzędną uwzględnianą przy analizie propozycji zmian stanowi dobro dzieci uczących się w jednostce i korzystających z jej oferty – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Wstrzymać się w głosowaniu uchwały – właśnie ze względu na treść uzasadnienia - postanowiła opozycyjna Ziemia Sieradzka. – Nadal nam nie wytłumaczono na czym mają polegać te zmiany i do czego zmierzamy. Zarzut skarżących wskazujących, że coś zostanie zrujnowane wymaga całościowego podejścia i analizy. Tego tutaj brakuje – uzasadniał w imieniu radnych klubu Jacek Walczak. – Nie negujemy, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem, ale w uzasadnieniu brakuje sedna sprawy.
Ostatecznie skarga została odrzucona 17 głosami za koalicji PSL-PiS i 5 wstrzymującej się Ziemi Sieradzkiej. Tym razem protestujący nie byli obecni na sesji.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto