Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa, który da pyszne owoce

N
Jednym z projektów unijnych budzących zainteresowanie nie tylko w naszym województwie czy kraju, ale i za granicą jest realizowany przez Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka projekt "Opracowanie innowacyjnych produktów i technologii dla ekologicznej uprawy roślin sadowniczych".

Wszak czyste ekologicznie owoce, "nie poganiane" w okresie dojrzewania przy pomocy chemicznych "dopalaczy" to to, o czym marzymy na co dzień, co chcielibyśmy mieć pod ręką odwiedzając zarówno osiedlowy sklepik, jak i supermarket.

Kolejne etapy prac brane są pod lupę w czasie regularnych spotkań Komitetu Sterującego projektu, którym przewodniczy kierownik projektu dr Lidia Sas Paszt, prezentowane podczas spotkań sadowników oraz - w jak najbardziej przystępnej formie - wycieczkom smakoszy, chętnie odwiedzających Instytut.

Projekt realizowany jest w głównej mierze przez konsorcjum dwóch partnerów: Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach i Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Realizację 5-letniego projektu o akronimie EkoTech Produkt rozpoczęto wiosną ubiegłego roku. Badania współfinansowane są przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 1.3. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Poddziałanie 1.3.1. Głównym celem projektu jest poprawienie efektywności ekologicznej produkcji owoców i materiału szkółkarskiego trzech najważniejszych, pod względem gospodarczym, w Polsce gatunków roślin sadowniczych - jabłoń, wiśnia i truskawka.

Zadania stojące przed pracownikami Instytutu i współpracującymi z nimi naukowcami to m.in. rozwój innowacyjnych środków produkcji dla ekologicznej produkcji owoców i materiału szkółkarskiego. Dokonywać się to będzie poprzez - trudne czasem do zrozumienia przez laików - opracowanie inokulów mikoryzowych i bakteryjnych, biostymulatorów dolistnych i doglebowych wzbogaconych mikrobiologicznie, kompostu i substancji ochronnych również wzbogaconych mikrobiologicznie.

Rzecz również w tym, by ulepszyć ekologiczne technologie produkcji w sadach i na plantacjach truskawki. Istotne jest również pracowanie nowych maszyn i urządzeń technicznych. Badania mają pozwolić także na ocenę wpływu innowacyjnych środków produkcji i zastosowanych technologii na jakość i trwałość przechowywanych owoców oraz potwierdzić ich prozdrowotne właściwości.

Oceny prozdrowotnych właściwości owoców dokonuje się u wybranej grupy konsumentów. Instytut nie jest oderwany od finansowych realiów - pod uwagę brana jest także ekonomiczna ocena zastosowania w praktyce opracowanych technologii i biopreparatów.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Projekt Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa, który da pyszne owoce - Zduńska Wola Nasze Miasto

Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto