Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Profilaktyka raka piersi. Co robić, by nie zachorować? Jak się badać? Gdzie zrobić mammografię?

Rak piersi to groźna choroba. Jednak wcześnie wykryta jest wyleczalna. Najlepszym sposobem wczesnego wykrycia zmian w piersi jest badanie mammograficzne, USG piersi i samobadanie piersi, dzięki któremu poznajemy swoje piersi i łatwej zauważyć w nich zmiany. Ważny jest też zdrowy styl życia.

Profilaktyka raka piersi

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Co roku wykrywa się go u 20 tys. Polek Niestety aż 7 tys. kobiet rocznie umiera z tego powodu. Wielu z tych zgonów można by uniknąć, gdyby nowotwór wykrywany był we wcześniejszym stadium i szybciej leczony.

Jednak wiele kobiet tak boi się choroby, że unika badania. Ewa Maciejewska, prezes Stowarzyszenia Łódzki Klub Amazonka doskonale zna taką postawę. Zauważa ją podczas prelekcji i warsztatów.

- Spotykamy się z różnymi reakcjami. Niejedna kobieta mówi, że jej to nie dotyczy, nie potrzebuje, obawia się, po co jej wiedzieć. Zawsze przekazujemy informację o tym, że rak wcześnie wykryty jest wyleczalny – mówi Maciejewska.

Jak wykryć raka piersi? Samobadanie piersi?

Jest kilka sposobów na wczesne wykrycie nowotworu piersi. Podstawowy to regularne samobadanie piersi. Powinno się je wykonywać raz w miesiącu. Nie trwa ono długo.

- Te 10 minut raz na 30 dni może uratować nam życie – podkreśla Maciejewska. Dzięki regularnym badaniom kobieta może poznać swoje piersi i zauważyć zmiany. Te zaś powinny być zbadane przez lekarza.

Badanie piersi. Te zmiany powinny skłonić kobietę do wizyty u lekarza:

  • zmiany wielkości i kształtu piersi
  • guzki lub zgrubienia w piersi lub pod pachą
  • zmiany koloru skóry lub wciąganie skóry piersi
  • zmiany w obrębie brodawki
  • wyciek z piersi
NFZ

Coraz więcej osób wie, że badanie piersi jest ważne.

- Często to panowie przyprowadzają kobiety, bo chcą, żeby żona czy partnerka nauczyła się badać piersi – mówi Ewa Maciejewska.

Jacek Smarz

Mammografia. Na czym polega badanie?

Jeszcze wcześniej zmiany może wykryć mammografia. To najbardziej czułe badania profilaktyczne. Pozwala wykryć nieprawidłowości zanim będzie je można wyczuć dotykiem. Mammografia nie boli, choć badanie wymaga uciśnięcia piersi, co może powodować pewien dyskomfort.

Mammografia. Kto ma prawo do bezpłatnych badań?

Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta po 50. roku życia. Dlatego do bezpłatnej mammografii w ramach NFZ mają kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały takiego badania. Kobiety z grup ryzyka mogą je robić co roku. Do częstszych badań mają prawo kobiety, u których wykryto mutację genetyczną zwiększającą ryzyko nowotworu lub u których w bliskiej rodzinie były zachorowania.

Badania mammograficzne dostępne są nie tylko w Łodzi, ale też w mniejszych miastach regionu. Kilka opcji jest w powiatach: bełchatowskim, skierniewickim, łowickim, kutnowskim i łęczyckim.

Gdzie zrobić mammografię?

  • NZOZ Diagnostyka Sp. z o.o. ul. Kościuszki, Kutno, Tel.24 35 58 460
  • Wojewódzki Szpital Zespolony im. Stanisława Rybickiego w Skierniewicach, ul. Sobieskiego 4, Skierniewice, tel. 46 83 40 854
  • Szpital Wojewódzki im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu, ul. Armii Krajowej 7, Sieradz, tel. 43 82 78 861
  • Medica Badania ul. ks. Jerzego Popiełuszki 2, Sieradz, tel. 42 25 46 410
  • Medica Badania, ul. Iłowska 1/3, Łowicz, tel. 42 25 46 410
  • MegaMed Sp. z o.o., ul. Czapliniecka 93/95, Bełchatów, tel. 44 63 52 938

Pełna lista placówek wykonujących mammografię dostępna na stronie NFZ. Gdzie wykonać bezpłatną mammografię w województwie łódzkim? Jest też dostępna pod bezpłatnym, całodobowym numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590.
Badania mammograficzne wykonuje się też w mammobusach. To specjalnie wyposażone autobusy ze stanowiskiem do badania piersi. Mogą one dojechać tam, gdzie są pacjentki. To praktyczna forma badania, nie wymaga bowiem dalszych podróży. Mammobusy kursują po całym województwie łódzkim, można je spotkać nawet w mniejszych miejscowościach. W najbliższych dniach będą w kilku miejscach regionu.

Miejsca postoju mammobusów w maju:

Powiat rawski
Poniedziałek (30 maja) Medica Badania, godz. 09 - 17, siedziba OSP, Wesoła 1, Babsk
Powiat sieradzki
Piątek, (27 maja) Lux Med, godz. 13 - 16, przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Szeroka 17, Złoczew
Powiat łowicki
Piątek (27 maja) Medica Badania, godz. 09 - 17, Urząd Gminy, ul. Szkolna 1, Świnice Warckie Poniedziałek 30.05. Medica Badania, godz. 09 - 12, Urząd Gminy, Bielawy 11
Powiat łęczycki
Niedziela (27 maja) Medica Badania, godz. 9 - 17 Szkoła Podstawowa, Stara Sobótka 33
Poniedziałek (30 maja) Medica Badania, godz. 13- 17, NZOZ Sanitas, ul. Stodolniana 6, Piątek

Profilaktyka raka piersi. Ważny jest styl życia?

Nie bez znaczenia jest też zdrowy tryb życia. To najtańszy i najlepszy rodzaj profilaktyki. Z badań wynika, że czynnikiem ryzyka raka piersi jest otyłość. Dlatego w zapobieganiu rakowi piersi sprzyja zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna.

Rak piersi. Program profilaktyczny NFZ. Co trzeba wiedzieć?

Piknik zdrowotny w Monopolis w Łodzi

W niedzielę (29 maja) w łódzkim Monopolis będzie można zadbać o zdrowie. Od godziny 12 do 17 w ramach akcji "Zdrowie bez plamy- profilaktyka czerniaka" odbędzie się piknik zdrowotny. Podczas pikniku będzie można wykonać badanie znamion, skorzystać z porad medycznych oraz konsultacji dietetycznych dla dzieci i dorosłych.

Dodatkowo na stoisku Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ będzie można:

  • uzyskać informacje w zakresie programów profilaktyki zdrowotnej dostępnych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego,
  • otrzymać bezpłatną zdrową dietę z portalu diety.nfz.gov.pl
  • uzyskać wszystkie informacje o badaniach w ramach Programu #Profilaktyka40Plus
  • dowiedzieć się wszystkiego na temat funkcjonowania Internetowego Konta Pacjenta,
  • złożyć wniosek o kartę EKUZ,
  • uzyskać informacje na temat leczenia uzdrowiskowego,
  • uzyskać pomoc w założeniu Profilu Zaufanego,
  • dowiedzieć się, jak i gdzie się leczyć bezpłatnie
  • Wyposażenie stanowiska w pętlę indukcyjną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Profilaktyka raka piersi. Co robić, by nie zachorować? Jak się badać? Gdzie zrobić mammografię? - Kutno Nasze Miasto

Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto