Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Sieradza pokonał koronawirusa i oddał osocze!

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Prezydent Sieradza pokonał koronawirusa i oddał osocze!
Prezydent Sieradza pokonał koronawirusa i oddał osocze! Archiwum Pawła Osiewały
Prezydent Sieradza Paweł Osiewała, który pokonał koronawirusa, oddał dziś w łódzkim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa osocze.

- Zachęcam tych wszystkich, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości, aby oddawali osocze - mówi prezydent miasta. - Dyrektor łódzkiej placówki RCKiK Edyta Wcisło, zresztą sieradzanka z pochodzenia, zwraca się też z gorąca prośbą o oddawanie krwi, której województwo łódzkie ma duży deficyt.

Telefony kontaktowe do Działu Ozdrowieńców 42 6161450 lub 609255599. Mail: [email protected].

Zasady pobierania osocza od ozdrowieńców COVID-19

Kto to jest ozdrowieniec? To osoba u której wykryto materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2, a obecnie nie wykrywa się obecności wirusa w testach.

Dawcą osocza mogą być wszystkie osoby, które spełniają kryteria kwalifikacji określone dla dawców krwi. To między innymi wiek od 18 do 65 lat, waga ciała co najmniej 50 kg, prawidłowe ciśnienie krwi i ogólny, dobry stan zdrowia.

W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

- Rekomendujemy wcześniejszy bezpośredni kontakt telefoniczny z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ponieważ szczegóły pobrania są ustalane indywidualnie z każdym dawcą. Nie są wymagane jakiekolwiek dodatkowe badania wykonywane indywidualnie przez dawcę. Niezbędne badania dla dawców zapewnione są przez publiczną służbę krwi. - zastrzega RCKiK

Ponadto przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 albo są obecnie uznane za zdrowe, czyli przebyły potwierdzone zakażenie i minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów czy zakończenia izolacji lub 18 dni od zakończenia izolacji jeżeli nie było ŻADNYCH objawów infekcji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR),

Za ozdrowieńców uznaje się także osoby, które miały stwierdzone przeciwciała anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG (metodą ilościową) , u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał (bez konieczności wykonywania badań wymazu z nosogardzieli metodą PCR).

Jeśli osoba zgłaszająca się do oddania osocza jako ozdrowieniec miała kiedykolwiek transfuzję składników krwi, a kobieta była w ciąży to na pierwszej wizycie w RCKiK będzie jedynie pobrana próbka na badania przeciwciał anty-HLA. Osoby bez przeciwciał zostaną zaproszone na oddanie osocza.

Dodatkowo Dawca musi wyrazić pisemną zgodę na zastosowanie osocza w badaniach klinicznych oraz na frakcjonowanie.

Jak jest pobierane osocze?

Najkorzystniejsze jest trzykrotnie pobranie po 600 ml osocza - zabieg wykonuje się metodą plazmaferezy i przeprowadzamy go w tygodniowych odstępach.

Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób, możemy pobrać 450 ml krwi pełnej, z której otrzymamy ok 220-230 ml osocza.

Jak działa terapia osoczem?

Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje COVID-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

Terapia osoczem rekonwalescentów była już wcześniej stosowana wielokrotnie przy zakażeniach wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). To jedna z najskuteczniejszych terapii przy zakażeniach wirusowych.

Jak oddać osocze? Nie tylko w Łodzi

W punkcie pobrań w Kutnie uruchomiona została procedura poboru osocza od Ozdrowieńców. Osoby chcące oddać osocze proszone są o kontakt z punktem pod numerem tel. ( 24) 254 85 29 lub 667 953 965, e-mail : [email protected].

Rozpoczęto też pobieranie osocza od Ozdrowieńców w punkcie pobrań w Radomsku dzięki wsparciu Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego. Osoby chcące oddać osocze proszone są o wcześniejszy kontakt z naszym Punktem Pobrań w Szpitalu Powiatowym w Radomsku przy ul. Jagiellońskiej 36 pod numerem tel. 669-007-066, lub e-mail : [email protected].

Z uwagi na duże zainteresowanie oddawaniem osocza przez ozdrowieńców oraz oddawaniem krwi przez krwiodawców RCKiK w Łodzi pracuje 7 dni w tygodniu (do czasu odwołania).

Ozdrowieńcy : (42) 6161450 lub 609255599
Sekretariat : (42) 6161429 lub e-mail : [email protected]
Rejestracja : (42) 6161457 lub e-mail : [email protected]

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto