Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premiera "Zimnej wojny" w Łodzi. Po łódzkiej premierze „Zimna wojna” ruszy podbijać świat [ZDJĘCIA]

Dariusz Pawłowski
Film „Zimna wojna” został znakomicie przyjęty na festiwalu w Cannes, a Paweł Pawlikowski zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię. Do Łodzi powrócili koproducenci przedsięwzięcia - reprezentujący studio Opus Film i EC1 Łódź.

„Zimna wojna” wejdzie na ekrany polskich kin 8 czerwca - na 7 czerwca zaś, w kinie Helios, od godz. 20, zaplanowana jest łódzka premiera z udziałem reżysera, aktorów i oczywiście koproducentów.

Osią fabuły filmu jest niezwykły romans przez żelazną kurtynę. Zula i Wiktor poznają się w komunistycznej Polsce w 1950 roku i planują wspólną ucieczkę na Zachód. Ostatecznie zostaje tam tylko Wiktor. Dalsze ich losy to burzliwa historia spotkań i rozstań na przestrzeni lat 50. i 60. XX wieku - aż do dramatycznego finału. Jak podkreślają realizatorzy, trzeba też podkreślić wyjątkową oprawę muzyczną, udanie łączącą polską muzykę ludową z jazzem z paryskich barów. Widzowie na ekranie zobaczą m.in. Tomasza Kota, Joannę Kulig, Borysa Szyca. Za scenografię odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński, autorem zdjęć jest Łukasz Żal.

Prawie trzydzieści dni zdjęciowych ekipa spędziła w ubiegłym roku w regionie łódzkim - w tym 17 w samej Łodzi. Podczas seansu będzie można próbować rozpoznać Halę Sportową, studio nagrań w Radio Łódź, willę Leona Alarta przy ul. Wróblewskiego, czy Grand Hotel. Zdjęcia realizowano również w kamienicach przy ul. Sienkiewicza 21 oraz al. Kościuszki 1. Woonerf na ul. Traugutta wcielił się w rolę ulicy w Paryżu. W regionie łódzkim ekipa pracowała w Pałacu w Białaczowie koło Opoczna.

Łódzki Fundusz Filmowy (finansowany z budżetu miasta) wsparł produkcję dzieła Pawła Pawlikowskiego kwotą 400 tys. zł. Była to największa kwota dofinansowania z ŁFF w 2017 roku, a „Zimna wojna” jedną z jedenastu produkcji. Łódź Film Commission pomagała wynajmować tereny i wnętrza, przystosowywać je wizualnie i technicznie do wymogów filmowców, a także koordynowała współpracę z konserwatorem zabytków i innymi służbami miejskimi.

„Zimna wojna” jest koprodukcją międzynarodową, za którą odpowiada łódzki Opus Film (producentem jest Ewa Puszczyńska), brytyjski Apocalypso Cold War oraz francuskie MK 2 Productions.

Jak podkreśla Ewa Puszczyńska, „Zimną wojną” są zainteresowani kinowi dystrybutorzy z wielu krajów świata. Pojawiają się również liczne zaproszenia na kolejne festiwale. Czy „Zimna wojna” zawalczy też o Oscara?

Miejsca planów zdjęciowych „Zimnej wojny” w regionie łódzkim

Łódź:

  • Pałac Młodzieży Berlin — Hala sportowa, ks. Skorupki 21, Łódź — 4 dni
  • Toaleta PKP, Rekwizytornia — Hala zdjęciowa Opus Film, ul. Łąkowa 29, Łódź — 1 dzień
  • Studio nagrań — Radio Łódź, Narutowicza 130, Łódź — 1 dzień
  • Klub l’Eclipse — Grand Hotel, Piotrkowska 72, Łódź — 2 dni
  • Cafe Select — Grand Hotel, Piotrkowska 72, Łódź — 1 dzień
  • Mieszkanie na poddaszu — kamienica przy ul. Sienkiewicza 21, Łódź — 2 dni
  • Konsulat, Ministerstwo — kamienica przy ul. Sienkiewicza 21, Łódź — 1 dzień
  • Mieszkanie Juliette, Pokój hotelowy — kamienica przy ul. Kościuszki 1 — 1 dzień
  • Mieszkanie Michela — kamienica przy ul. Kościuszki 1 — 3 dni
  • Klatka schodowa — Willa Leona Alarta przy ul. Wróblewskiego 38 — 1 dzień

Region:

  • Siedziba Mazurka — Pałac w Białaczowie k. Opoczna — 11 dni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto