Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznać, zrozumieć i uszanować autystyka

A. Sikora
Sieradz przyłączył się do obchodów Światowego Dnia Autyzmu. Na płycie rynku zorganizowano niebieski piknik.

Autyzm to zaburzenie, które ma podłoże neurologiczne. Cechują je między innymi problemy z komunikacją czy niemożność wejścia w interakcje i relacje z innymi ludźmi. W Polsce liczbę osób z autyzmem szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy. Zaburzenie to występuje u jednego na sto dzieci. 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Autyzmu, który ma na celu, między innymi, prowadzenie kampanii informacyjnej o autyzmie. W niedzielę Sieradz przyłączył się do wielu miast w Polsce i na płycie rynku zorganizowano piknik.
- Niestety, w społeczeństwie jest nadal bardzo niska świadomość takiego zaburzenia jakim jest autyzm - mówi Renata Kurzawska, mama dziesięcioletniego chłopca z autyzmem. - Przez tę imprezę na rynku chcemy rozpropagować informacje o autyzmie. W ramach tego dnia mamy zorganizowaną Lożę Ekspertów, którzy przedstawią wiadomości, na jakie zachowania należy zwrócić uwagę u dzieci i gdzie można się udać po pomoc. Chcemy uświadomić mieszkańcom, że jest coraz więcej dzieci z autyzmem. Dlatego nie należy oceniać tych dzieci. Trzeba poznać, zrozumieć i uszanować to, że są troszeczkę inne. Za organizację tego przedsięwzięcia chciałabym podziękować dziewczynom, które prowadzą zajęcia ze wczesnego wspomagania rozwoju przy Krakowskim Przedmieściu 58. Dzięki ich pomocy, ich zaangażowaniu ta impreza mogła się udać.

Rodzice autystyków mogą skorzystać z całego wachlarza pomocy, którą oferują instytucje i fundacje.
- Można dziecko zapisać na zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju, które działa przy SOSW w Sieradzu - dodaje Renata Kurzawska. - Można też udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej, można skorzystać z konsultacji stowarzyszeń, które funkcjonują na terenie miasta. Tym zajmują się na przykład „Dary Losu”, albo Fundacja „Ami”. Specjalne grupy prowadzą przedszkola integracyjne, czyli szóstka i piętnastka. Dziecko można zapisać także do Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 8 w Sieradzu.
W Centrum Informacji Kulturalnej można było skorzystać z kącika symulacji dotykowej, konsultacji z terapeutą i testów przesiewowych. Wykłady „Od kołyski do piaskownicy” prowadziła również tzw. Loża Ekspertów

Nie zabrakło również oprawy artystycznej wydarzenia. Na rogu przy ul. Warszawskiej wystąpiła formacja Dymy (skład: Dariusz „Klimas” Klimczak, Roman „Papieros” Walczak, Bartek „Rusiu” Rusiecki i Jakub Kuras). Awangardową twórczość słowami gościnnie uzupełnili poeci: sieradzka poetka Monika Milczarek i Krzysztof Kędzior z Dębicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto