Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstańczy rajd sieradzkiego PTTK 2015. W trasę wyruszyło 300 turystów

Paweł Gołąb
Powstańczy rajd sieradzkiego PTTK 2015. W trasę wyruszyło 300 turystów
Powstańczy rajd sieradzkiego PTTK 2015. W trasę wyruszyło 300 turystów Fot. Paweł Gołąb
Historia, przyroda i rozrywka w jednym. Tak przebiegał przeprowadzony w sobotę kolejny Rajd Powstańców 1863 roku „Śladami Łuki Bakowicza". Wędrówka, która zgromadziła około 300 turystów, była szczególna, miała bowiem jubileuszowy charakter. Rajd odbył się po raz czterdziesty.

Czemu warto wędrować, by poznawać historię i uroki swoich najbliższych okolic? – To przede wszystkim fajna zabawa, a do tego okazja do nauki w atrakcyjny sposób. To o wiele przyjemniejszy sposób na spędzenie wolnego czasu niż ślęczenie przed komputerem – nie wątpi Hubert Paszkowski z klasy Ia Publicznego Gimnazjum Gminy Sieradz, który z takim przesłaniem postanowił dotrzeć do innych gimnazjalistów. Wraz z kolegami realizuje szkolny projekt, w trakcie którego ma powstać multimedialna prezentacja zachęcająca do takiej właśnie aktywności.
Do wędrówek zachęcają i dorośli uczestnicy rajdu. – To cudowna sprawa, bo pozwala na bezpośredni kontakt z przyrodą – _przekonuje Irena Kostrzewska, dyrektor Spółdzielczego Domu Kultury w Sieradzu, która swoją przygodę z turystyką datuje na koniec lat 60. - Piękna przyroda i możliwość poznania historii, to niezwykle cenne – dopowiada siostra urszulanka Magdalena Bulińska. _– W młodzieży na pewno coś zostaje na przyszłość z takich doświadczeń, warto więc o to dbać.
- Zapach lasu, możliwość odwiedzin miejsc, w których się nie było, to fantastyczna sprawa – dopowiada Barbara Rogozińska, kierownik Centrum Edukacji Ekologicznej w Sieradzu.
Organizatorów rajdu, czyli oddział PTTK w Sieradzu cieszyło zainteresowanie rajdem. – 300 uczestników to dla nas ogromne zadowolenie. Dla nas ważny jest także niezmiernie element edukacji. Możemy przekazać młodym ludziom, że ta wielka historia działa się także w ich najbliższym sąsiedztwie - _mówi z satysfakcją Wiesława Sujecka, prezes sieradzkiego PTTK.
Sentymentalny wymiar powstańczy rajd sieradzkiego PTTK ma także dla członków rodziny Teodora Goździkiewicza. Pochodzącego z Dąbrowy Wielkiej w gminie Sieradz, w okolicy której wędrowali turyści, pisarza i autora traktującej o powstaniu książki _„Sprawy Łuki Bakowicza”
, jaka 40 lat temu stała się inspiracją dla działaczy PTTK, by zorganizować powstańczy rajd.
- Patrząc na tych młodych wędrujących ludzi jestem pełen podziwu i… zazdrości. Razem z całą rodziną jesteśmy niezwykle zadowoleni, że tyle młodych osób uczestniczy w rajdzie i poznaje historię powstania, o której pamięć chciał zachować mój dziadek. A zazdrościmy, bo nam za bardzo w tamtych czasach nam tych opowieści nie przekazywał – _wspomina z uśmiechem wnuk Teodora Goździkiewicza – Piotr Goździkiewicz.
Z zachowania tradycji cieszy się także Krystyna Brodowska, była prezes sieradzkiego PTTK i uczestniczka pierwszego powstańczego rajdu, który odbył się z udziałem pana Teodora. _– Nie był tak liczny, w trasę wyruszyło bowiem około 40 turystów. Teodor Goździkiewicz był zaskoczony, że jego książka przerodziła się w taką imprezę. Na zawsze utkwiło nam wszystkim w pamięci jego wystąpienie przy powstańczej mogile, gdy ze łzami w oczach dziękował za pamięć o takich zapomnianych powstańczych grobach. Dlatego staraliśmy się przy każdej kolejnej edycji rajdu, by kolejne z nich oznaczyć pamiątkowymi tablicami.

Powstańczy rajd sieradzkiego PTTK. Były konkursy

Organizatorami rajdu byli: zarząd oddziału PTTK w Sieradzu oraz Nadleśnictwo Złoczew. Współorganizatorzy to: Urząd Miasta Sieradza, Starostwo Powiatowe w Sieradzu, koło PTTK KTK2 w Gimnazjum nr 2 w Sieradzu oraz Urząd Gminy Sieradz.
W trakcie rajdu przeprowadzone zostały konkursy. W tym piosenki związanej w powstaniem pierwsze miejsce zdobył „Słoneczny patrol” ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Sieradzu, drugie – „Ekoludki” z SP nr 4 w Sieradzu, a trzecie – ekipa SP w Dąbrowie Wielkiej. W konkursie wiedzy rywalizacja odbyła się w dwóch grupach. W gronie uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnajalnych podium od miejsca I do III ukształtowało się następująco: Rafał Szczepaniak (koło „Meander” z II LO w Sieradzu), Katarzyna Pietrzak („Łaziki” PGGS w Sieradzu) i Maciej Stasiak („Gimrajder” z Gimnazjum nr 1 w Sieradzu). W grupie uczniów podstawówek: Justyna Wrąbel („Słoneczny patrol” z SP nr 6 w Sieradzu), Mikołaj Szczęsny („Krasnale” z SP nr 4 w Sieradzu) i Michał Szewczyk („Trampki” z SP nr 9 w Sieradzu). W klasyfikacji ogólnej zwyciężyła drużyna „Słoneczny patrol” ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Sieradzu, drugie zdobyły „Łaziki” z Publicznego Gimnazjum Gminy Sieradz, a trzecie „Krasnale” z SP nr 4 w Sieradzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto