18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstańczy rajd PTTK w Sieradzu

Paweł Gołąb
Rajd szlakiem powstańców PTTK w Sieradzu
Rajd szlakiem powstańców PTTK w Sieradzu Fot. Paweł Gołąb
Powstańczy rajd PTTK w Sieradzu odbył się w sobotę. Kilkunastokilometrową trasę z Warty do Goszczanowa pokonały tłumy turystów. W drogę ruszyło blisko 500 miłośników pieszych wędrówek.

Powstańczy rajd PTTK w Sieradzu. Była to 39. edycja Rajdu Powstańców 1863 roku „Śladami Łuki Bakowicza”, który miał na celu uczczenie 151. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego oraz upamiętnienie walk opisanych w książce piewcy Sieradzczyzny Teodora Goździkiewicza „Sprawy Łuki Bakowicza”. Wyprawa organizowana przez sieradzki Oddział PTTK tradycyjnie stała się więc nie tylko okazją do przyjemnego spędzenia czasu, ale i do niesztampowego poznania historii. O losach zrywu sprzed 151 lat uczestnicy - głównie młodzież - byli informowani w miejscach z nim związanych. Odwiedzili powstańcze mogiły w Warcie i Poprężnikach w gminie Goszczanów, a opowieści o wydarzeniach z 1863 roku wysłuchali też w kościele w Goszczanowie.
- Taka lekcja historii trafia bardziej do głowy – _przyznaje Kamil Wencwel z drużyny „Łaziki” Publicznego Gimnazjum Gminy Sieradz, który w swojej kategorii wiekowej wykazał się najlepszą wiedzą dotyczącą książki Teodora Goździkiewicza. _– Mogłem spotkać ciekawych ludzi i dowiedzieć się wielu nowych rzeczy o naszym regionie, o których dotąd nie wiedziałem.
Witold Drozd kierujący kołem sieradzkiego PTTK KTK2 w Gimnazjum nr 2 w Sieradzu, które odpowiadało za organizację rajdu podkreśla walory edukacyjne wyprawy. – To inna forma przekazania wiedzy, która przynosi efekty. Cieszy nas także niesłabnące zainteresowanie rajdem.
Powody do satysfakcji miał również uczestniczący w rajdzie wraz z kilkoma bliskimi Paweł Goździkiewicz, wnuk pana Teodora. I to podwójne. – Cieszy nas nie tylko fakt, że kultywowana jest pamięć o twórczości naszego przodka, ale także o samym powstaniu. W ten sposób – idąc ścieżkami, którymi faktycznie szli powstańcy - wiedza o tamtych wydarzeniach skuteczniej może dotrzeć do młodych.
Liczył się jednak – jak przekonują Gabryś Kolankowski i Wiktoria Żak ze Szkoły Podstawowej w Warcie - i fakt miłego spędzenia czasu. – Było fajnie, bo mogliśmy iść całą klasą i było świetnie. Wiktoria dodaje: - Gabryś biegł przez całą drogę, ale na końcu wymiękł – relacjonuje z humorem. – Super się bawiliśmy, a do tego była to żywa lekcja historii.
Powstańczy rajd PTTK w Sieradzu zakończył się w Goszczanowie w gospodarstwie agroturystycznym „Amazonka”. Wyprawa zgromadziła 25 drużyn nie tylko z Sieradza oraz Warty czy Goszczanowa, które to gminy współorganizowały wyprawę. Także z Dąbrowy Wielkiej, Burzenina, Charłupi Małej i Męckiej Woli. W trakcie rajdu przeprowadzono kilka konkursów. W piosenki związanej z powstaniem triumfowała ekipa Szkoły Podstawowej w Goszczanowie, wiedzy o książce – Justyna Wrąbel z SP nr 6 w Sieradzu (podstawówki) oraz Kamil Wencwel z PGGS w Sieradzu (grupa starsza), wiedzy o trasie – Szymon Andrzejewski z SP w Goszczanowie (podstawówki) oraz Monika Rogowska z PGGS. W łącznej klasyfikacji triumfowała drużyna „Łazików” z PGGS w Sieradzu, która zdobyła puchar wójta gminy Goszczanów. Nagroda - tu w postaci pluszaka - czekała także na najmłodszego uczestnika rajdu, którym była 2-letnia Jana Sipowicz. Kolejny rajd sieradzkiego PTTK odbędzie się pod koniec maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto