18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomóż otworzyć Szkatułę pana Jana. Niezwykłe dzieło będzie dostępne dla wszystkich, ale...

Paweł Gołąb
Pomóż otworzyć Szkatułę pana Jana. Niezwykłe dzieło będzie dostępne dla wszystkich, ale...
Pomóż otworzyć Szkatułę pana Jana. Niezwykłe dzieło będzie dostępne dla wszystkich, ale... Fot. Paweł Gołąb
Pomóż otworzyć Szkatułę pana Jana. Trwają starania, by dzieło życia sieradzanina Jana Matusiaka było dostępne dla każdego chętnego. By tak się stało, konieczne jest jednak wsparcie ludzi dobrej woli.

Pomóż otworzyć Szkatułę pana Jana. Sieradz ma unikalną w skali całego kraju swego rodzaju kronikę – „Szkatułę Piórem Rzeźbioną Jana Matusiaka”. Stanowi jednak nie tylko powód do dumy, ale i zmartwień, bo brakuje pieniędzy na to, by ta niezwykła księga została – i to w dosłownym tego słowa znaczeniu - otwarta dla wszystkich, o co trwają starania ze strony Fundacji Wspierania Kultury Miasta Sieradza.
Twórca niezwykłego zbioru przez lata gromadził osobiste wpisy od wybitnych Polaków, sieradzan i przyjaciół jego rodzinnego miasta oraz dokumenty związane z ich działalnością. Po jego śmierci powstała inicjatywa, by cenną zawartość Szkatuły skatalogować i udostępnić w formie elektronicznej. Prace rozpoczęto, ale w końcu stanęły pod znakiem zapytania właśnie ze względu na brak funduszy. Organizatorzy o finansową pomoc zwrócili się już do osób, które wpisały się do Szkatuły.
- Jan Matusiak był prawdziwym lokalnym patriotą. Odkrywcą, „górnikiem”, który dokopywał się do najgłębszych pokładów historii jego ukochanego miasta – podkreśla prezes fundacji Michał Kłos i członek jej zarządu Józef Szubzda. – Dla niego ważne było wszystko, co było związane z Sieradzem. Starał się zachować każdy okruch takiej pamięci, dlatego jest tak istotne, by efekty jego benedyktyńskiej wręcz pracy przetrwały. A Szkatuła Piórem Rzeźbiona to 8 tomów wpisów i około 800 teczek dokumentów czy wycinków prasowych zbieranych skrzętnie przez pana Jana przez prawie 30 lat jego życia.
Wszystkie składające się na Szkatułę zbiory Jan Matusiak trzymał w swoim mieszkaniu. Po jego śmierci pojawił się pomysł, by przenieść je do powszechnie dostępnego miejsca – tu wybór padł na Powiatową Bibliotekę Publiczną w Sieradzu. – Chcemy, by Szkatuła stała się cennym archiwum, z którego dziś i w przyszłości korzystać będą badacze, dziennikarze, nauczyciele czy pracownicy kultury i cała społeczność sieradzka. Uważamy, że zgromadzona dokumentacja nie powinna pozostać w zamkniętych i niedostępnych teczkach. We współpracy z Urzędem Miasta w Sieradzu rozpoczęliśmy więc elektroniczną archiwizację zgromadzonych dokumentów – informują przedstawiciele fundacji.

Pomóż otworzyć Szkatułę pana Jana. Jak można tego dokonać?

Jak zapewniają, został już sporządzony elektroniczny indeks, czyli spis wszystkich wpisów i dokumentów, które składają się na Szkatułę. Teraz przyszedł czas na jeszcze bardziej pracochłonne ucyfrowienie samej treści poszczególnych elementów zbioru Jana Matusiaka. Na to jednak już brakuje funduszy. Te potrzebne są także na samą „przeprowadzkę” szkatuły do siedziby PBP. Dlatego Fundacja Wspierania Kultury Miasta Sieradza zwróciła się – w pierwszym rzędzie do autorów wpisów - z apelem o finansowe wsparcie inicjatywy, co ma pozwolić na upowszechnienie skarbów zachowanych przez pana Jana. Osoby, którym dalszy los wyjątkowej Szkatuły Piórem Rzeźbionej nie jest obojętny, mogą wpłacać datki w dowolnej wysokości na konto w sieradzkim oddziale Raiffeisen Bank Polska pod numerem 09 1750 1370 0000 0000 0547 3748.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto