Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja wczoraj i dziś. Konferencja w Sieradzu (zdjęcia)

Paweł Gołąb
Policja wczoraj i dziś. Takiej tematyce poświęcona została konferencja, która odbyła się w Wydziale Zamiejscowym Akademii Humanistyczno Ekonomicznej w Łodzi. Zakres był szeroki – od historii tej służby w Polsce, przez zaufanie społeczne dla mundurowych, po rolę kobiet w policji.

Konferencja, która miałą otwarty charakter, to inicjatywa Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu, Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi oraz sieradzkiego wydziału AHE. Dr Jacek Cheda, dziekan wydziału podkreśla, że przedsięwzięcie zostało skierowane do szerokiego grona odbiorców: od uczniów szkół mundurowych, przez studentów, po dorosłych. – Zdajemy sobie sprawę, że budowanie naszej tożsamości w oparciu o tradycję i historię wymaga edukacji. Wydarzenia ostatnich dwóch tygodni pokazały, że ta wiedza historyczna w naszym społeczeństwie nie jest bogata, dlatego chcielibyśmy to robić w oparciu o fakty, a nie mity, subiektywne opinie czy oceny, które tak nas dzielą. Dlatego ta konferencja z jednej strony odwołuje się do przeszłości wskazując jaką rolę w II Rzeczypospolitej odgrywała policja państwowa, jakie były losy policjantów na Wschodzie, ilu ich zginęło. Z drugiej pokazuje na ile korzystamy z tych doświadczeń w teraźniejszości.
Czy możemy dzisiaj (za)ufać Policji? Na to pytanie jako pedagog starał się udzielić odpowiedzi dr Rafał Adamczewski. - Różne są opinie w kontekście różnych zdarzeń, które mają miejsce z udziałem policji w naszym kraju. W rankingach zaufania społecznego najwyżej są strażacy, niemniej uważam, że policja na zaufanie zasługuje. Powinniśmy ją traktować jak instytucję, do której zawsze można zwrócić się o pomoc – _podkreśla.
Z innym wątkiem zmierzyła się natomiast dr Joanna Swędrak-Zawada, która do AHE przybyła z wykładem _„Być kobietą w policji”
. – Myślę, że w tej chwili nie ma już różnicy między funkcjonowaniem kobiet a mężczyzn nie tylko w policji, ale w każdej prawie służbie mundurowej. Kobiety zajmują wysokie stanowiska, są już traktowane na równi – _zapewnia.
Jak przypomina dr Joanna Swędrak-Zawada, drzwi do pracy w policji dla kobiet otworzyły się już pod koniec XIX wieku. _– Gdy pojawiły się przestępstwa i problemy społeczne, z którymi mężczyźni nie potrafili sobie poradzić. Pojawił się pomysł, by zatrudnić kobiety, które mają inne podejście i potrafią się skuteczniej zmierzyć z problemami natury rodzinnej czy w pracy z trudną młodzieżą. Obecnie natomiast, co mówią badania, głównym powodem do podjęcia przez kobiety pracy w policji jest kontakt z ludźmi. To główna ich motywacja do pełnienia tej służby.

Uzupełnieniem konferencji była czynna przez tydzień przejmująca wystawa fotograficzna pod nazwą „Policja wczoraj i dziś – Ostaszków-Kalinin-Miednoje 1940” przypominająca tragiczny los policjantów II Rzeczypospolitej, ofiar zbrodni katyńskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto